Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme de liceu !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme de liceu !

O tanara este agresata verbal in cele mai josnice moduri in timpul unei ore , profesoara inafara de cuvintele de adresare catre agresorul acesteia "potolestete nu auzi ! " nu ia nici o masura ba mai rau dupa ce eleva paraseste clasa in plans aceasta anunta directorul ca ea l-ar fi provocat pe tanarul care nu o lasa in pace in timplul orei .

intrebarea este : Ce masuri se pot lua impotriva profesoarei nepasatoare si a elevului care a adus tanara in stadiul de soc ?
Trebuie vazut regulamentul institutiei respective de invatamant.

Legat de evenimentele petrecute in timpul orei, persoana vinovata ar putea fi trasa la raspundere pentru savarsirea faptelor prevazute de legea 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice. In functie de injuriile aduse se poate discuta si savarsirea unei insulte sau calomnii.
Extras din Legea 61/1991:
Art. 2. - Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi, obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;

Art. 3. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 2 se sancţionează după cum urmează:
a) cu amendă de la 1.000.000 lei la 5.000.000 lei, cele prevăzute la pct. 3), 4), 13), 16), 19), 20), 24), 33), 36) şi 37);
b) cu amendă de la 2.000.000 lei la 10.000.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 14), 18), 26), 28) şi 30);
c) cu amendă de la 5.000.000 lei la 15.000.000 lei, cele prevăzute la pct. 2), 5)-7), 10)-12), 15), 17), 21), 22), 29), 31) şi 35);
d) cu amendă de la 20.000.000 lei la 30.000.000 lei, fapta prevăzută la pct. 32);
e) cu amendă de la 1.000.000 lei la 5.000.000 lei, faptele prevăzute la pct. 23) şi 25).
(11) În cazurile în care faptele prevăzute la pct. 1), 2), 4) şi 26) ale art. 2 sunt săvârşite în incinta unei instituţii de învăţământ, a unei instituţii de sănătate ori destinate ocrotirii speciale a unor categorii de persoane defavorizate, sancţiunile aplicabile sunt amenzile de la 10.000.000 lei la 30.000.000 lei.
(2) În cazul săvârşirii contravenţiilor prevăzute la art. 2 pct. 7 şi pct. 22 se dispune şi măsura suspendării activităţii localului public pe o perioadă cuprinsă între 10 şi 30 de zile.
(3) În cazul repetării contravenţiilor prevăzute la art. 2 pct. 21), 23), 24) şi 29) se dispune, de asemenea, măsura suspendării activităţii localului public pe o perioadă cuprinsă între 10 şi 30 de zile.
(4) În cazul săvârşirii contravenţiei prevăzute la art. 2 pct. 32) se dispune retragerea autorizaţiei de funcţionare a localului public.
(5) Suspendarea activităţii localului public ori retragerea autorizaţiei de funcţionare a acestuia se dispune de către organul care a eliberat autorizaţia, la propunerea organului constatator, căruia i se comunică în scris măsura luată, în termen de 5 zile de la data sesizării.
(6) În cazul contravenţiilor prevăzute la art. 2 pct. 35), 36) şi 37), sesizarea se poate face şi de către organele de ocrotire socială.
(7) Sancţiunea amenzii poate fi aplicată şi persoanei juridice.
Deci ar trebui facuta o plangere la politie initial ? sau direct actionat in justitie ?

ca si o paranteza este vorba de prietena mea dar cum nu ma lasat sa ma "implic" sa-i potolesc pe faptasi cum "se cuvine" i-am dat alternativa asta .
Si cum se cuvine, domnule Aurelian? Mai rau decat a facut colegul domnisoarei in ora de curs? #-o
Daca-i potoliti "cum se cuvine" poate o sa aveti dvs. probleme cu politia.
AVLIL a scris:

Si cum se cuvine, domnule Aurelian? Mai rau decat a facut colegul domnisoarei in ora de curs? #-o

sa spunem ca 'norocul' ti-l faci cu mana ta , in cazul lor le-as prescrie viitorul , dupa fapta si rasplata !

dar se pare ca legea pana si pentru astfel de persoane le tine partea 'prezumtia de nevinovatie'