Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda parcare Herastrau
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda parcare Herastrau

Cred ca si eu am tras lozul norocos de 3000 lei din parcul herastrau zona miorita. agentul constatator a completat amenda in data de 21.11.2010, iar eu am luat la cunostinta in data de 22.12.2010. Conform Ord. nr. 2/2001 procesul verbal de constatate a contraventiei trebuia sa-mi fie adus la cunostinta in termen de o luna. Deci eu contravenient trebuia sa iau la cunostinta pana in data de 20.12.2010 ( presupun ). Credeti ca am vre-o sansa de castig deoarece Art. 14 din OUG nr. 2/2001 spune urmatoarele :
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
Astep si eu un raspuns la intrebarea mea si daca doriti sa ne intalnit as dori sa vin si eu.
daca amenda a fost emisa in 21.11, termenul de 1 luna incepe sa curga din 22.11. Cf art.101 alin 3 din CPC ai luat la cunostinta chiar in ultima zi a termenului legal adica 22.12. as putea spune ca esti ghinionist, daca mai treceau citeva ore, scapai.
Buna ziua ,

Eu nu as fi de aceeasi parere cu colegul meu de mai sus , pentru ca dupa parerea mea o luna insemna de pe 22. 11 pana pe 21.12. Deci dvs ati primit o la o zi dupa ce s-au implinit cele 30 de zile calendaristice. Ziua 30 ar fi exact ziua de 21.12. 2010. O zi buna si succes. Sarbatori Fericite !
colega mea ar avea dreptate daca termenul legal ar fi de 30 zile, insa nu este asa - legea prevede un termen de 1 luna. Aceste 2 termene dpdv juridic nu sunt identice.

ca sa imi argumentez opinia initiala postez continutul art.101 (3) invocat: Termenele statornicite pe ani, luni sau săptămâni se sfârşesc în ziua anului, lunii sau săptămânii corespunzătoare zilei de plecare.

deci, termenul "a plecat" in 22.11 (adica la ora 0 a zilei urmatoare celei in care a fost emis pv) si se va termina in ziua corespunzatoare a lunii urmatoare adica tot in 22. qed
Mihai Costache, Avocat
Buna ziua ,

Aveti perfecta dreptate stimate coleg. Imi fac mea culpa. Am citit si eu textul de lege.Multumesc.