avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda politia comunitara
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda politia comunitara


Buna seara.
Am primit prin posta ,pe numele sotiei,o amenda de 3000 RON ,pe motiv
ca a parcat masina in Parcul Herastrau.
In p.v. scrie:
"Incheiat astazi 06.09.2010,ora 13,in Buc. -Parcul herastrau-Aleea MIorita
Ag. constatator B.N. ...... in baza legii 371/2004,am constatat ca numitul
P.M.D.,adresa......C.N.P..........a savarsit in ziua de 04-09-2010 urmatoarea
contraventie: A intrat si parcat autoturismul in Parcul Herastrau .
................................................................................................................................
Contravenientul nu este de fata/nu poate sa semneze p.v. in fata noastra.
La martor: M.C. .................C.N.P................ judet Neamt "

Poate fi atacat acest p.v.?
Martorul a semnat pt. ce?
Exista posibilitatea ca un p.v. sa fie completat la o data ulterioara?
Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 22:58, 24 Septembrie 2010
Procesul verbal de contraventie ,teoretic poate fi contestat in conditiile in care contravenientul apreciaza ca detine probe temeinice si indubitabile ,care ii sustin si probeaza nevinovatia sau,modalitatea in care este completat procesul verbal nu respecta dispozitiile in vigoare
Ultima modificare: Vineri, 24 Septembrie 2010
ynocentta, utilizator
OG 2/2001 prevede ca in cazul in care contravenientul refuza sau nu este de fata sa semneze trebuie ca PV-ul sa fie semnat de un martor care sa ateste acest lucru.
Potrivit art 13. alin. (1) aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda parcare herastrau 007adriana 007adriana Buna seara, Am primit in data de 05.10.2010 prin posta o amenda in valoare de 3000 ron pentru ca am intrat si stationat cu autoturismul pe o alee secundara ... (vezi toată discuția)
Amenda herastrau Bilea Mihai Bilea Mihai Buna Ziua ! Am primit un PV. pe data 08/09/2010 de la politia comunitara ca am parcat pe data de 22/08/2010, masina in parcul Herastrau pe o alee din zona ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare ilegala herastrau ionutdinulescu ionutdinulescu Am primit prin posta un proces verbal prin care mi se comunica faptul ca am parcat ilegal in \"Herastrau - zona Miorita\". Pe baza urmatoarelor, ce sanse sunt ... (vezi toată discuția)