Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Herastrau
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Herastrau

Buna Ziua !

Am primit un PV. pe data 08/09/2010 de la politia comunitara ca am parcat pe data de 22/08/2010, masina in parcul Herastrau pe o alee din zona Miorita, conform legii numar 114/2004 care spune cam asa : "este interzis accesul cu autovehicule, motociclete, alte mijloace de transport motorizat, a utilajelor precum si a vehiculelor cu tractiune animala in parcurile si gradinile publice din Municipiul Bucureti H.C.G.M.B. nr. 114/2004, amenda 3000 – 5000 lei;". Problema este ca masina era parcata in alta parte era in zona Herastrau pe soseaua Kiselef linga Muzeul Satului nici decum in zona Miorita care nici nu exista de fapt aceeasta denumire, este soseaua Bucuresti-Ploiesti. Cum pot ataca aceasta amenda in instanta.Va multumesc
Daca apreciati ca detineti probe temeinice si indubitabile in favoarea dvs,in termen de 15 zile de la comunicare, formulati contestatie impotriva PV de contraventie pe care o depuneti la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
ynocentta, utilizator
Formulati contestatie in termenul aratat si solicitati politiei comunitare sa faca dovada locului unde ati parcat pentru ca ati parcat in zona pe care ati aratat-o,motiv pentru care fiind intrunite cauzele de nulitate prev.de art..16 din OG nr.2/2002,solicitati anularea procesului verbal gresit completat.
Daca aveti martori puteti solicita audierea lor in dovedirea contestatie sau puteti folosi o fotografie daca aveti.