Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Amenda Herastrau
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Amenda Herastrau

Buna ziua,

Ieri (Duminica, data 22 martie 2010) un prieten a fost in parcul Herastrau, a intrat cu masina in parc (la intrare teoretic trebuia sa plateasca o taxa de 10 lei insa nu era nimeni la intrare sa incaseze taxa) si a parcat-o pe o straduta. Cand s-a intors la masina, au venit la el doi politisti comunitari care i-au cerut buletinul, i-au luat datele de pe buletin (notate intr-o agenda) precum si numarul autoturismului si i-au spus ca va primi o amenda intre 3000 si 5000 RON conform legii numar 114/2004 care spune cam asa : "este interzis accesul cu autovehicule, motociclete, alte mijloace de transport motorizat, a utilajelor precum si a vehiculelor cu tractiune animala in parcurile si gradinile publice din Municipiul Bucureti H.C.G.M.B. nr. 114/2004, amenda 3000 – 5000 lei;".
Interesant este faptul ca aceasta lege se bate cap in cap cu faptul ca la intrare se poate plati o taxa de 10 RON pentru accesul in parc. Mentionez (desi din punct de vedere juridic poate nu are importanta) faptul ca in parc erau sute de masini. Cum poate ataca aceasta amenda in instanta ?. Mai pot spune si faptul ca prietenul meu nu a semnat absolut nimic, decat i s-au luat datele de pe buletion si numarul de la masina. Multumesc frumos
In primul rand , prietenul dvs trebuie sa astepte sa primeasca procesul verbal de sanctiune contraventionala! Dupa aceea , il poate contesta in instanta , motivand contestatia prin faptul ca accesul in parc era permis , existand o taxa de intrare de 10 RON . B-)
Daca apreciati incalcari ale art 16,17 din OG nr 2/2001,puteti contesta PV in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si a fost consemnata contraventia
ynocentta a scris:

Daca apreciati incalcari ale art 16,17 din OG nr 2/2001,puteti contesta PV in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si a fost consemnata contraventia

adica, pe romaneste, daca amicul e nemultumit de faptulca va primi amenda, isi angajeaza un avocat care sa-i faca contestatia si sa o depuna la judecatoria sector 1