Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare ilegala Herastrau
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare ilegala Herastrau

Am primit prin posta un proces verbal prin care mi se comunica faptul ca am parcat ilegal in "Herastrau - zona Miorita". Pe baza urmatoarelor, ce sanse sunt sa se anuleze acest PV?
1. Numele contravenientului este scris gresit, atat in PV, cat si in comunicarea care a venit atasata la acesta.
2. Exista o corectura a anului de nastere (a scris anul corect peste ce scrisese inainte)
3. Locul faptei este ambiguu: "Herastrau - zona Miorita"

Multumesc.
daca numele contravenientului este gresit, cistigati sigur. este cauza de nulitate absoluta a pv.
Am fost la fata locului, este doar un semn de interzicere a circulatiei.
Nu scrie nicaieri ca acolo unde este parc si ca se aplica alta lege decat cea rutiera.

Se poate invoca acest lucru in contestatie?
Este drum public deci respecti semnele de circulatie. Invoca greseala existenta la numele contravenientului, cistigi sigur.
Ma gandeam ca teoretic ar trebui sa mi se aplice legea rutiera, nu hotararea consiliului local. Altfel ar fi trebuit sa fie un semn acolo pe care sa scrie ce amenda risc.

Cat despre numele gresit, am mai cauta pe net, si se pare ca la unii a functionat, la altii nu. In sfarsit, maine depun contestatia, urati-mi bafta :)