avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare ilegala Herastrau
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare ilegala Herastrau

Am primit prin posta un proces verbal prin care mi se comunica faptul ca am parcat ilegal in "Herastrau - zona Miorita". Pe baza urmatoarelor, ce sanse sunt sa se anuleze acest PV?
1. Numele contravenientului este scris gresit, atat in PV, cat si in comunicarea care a venit atasata la acesta.
2. Exista o corectura a anului de nastere (a scris anul corect peste ce scrisese inainte)
3. Locul faptei este ambiguu: "Herastrau - zona Miorita"

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ionutdinulescu , utilizator 09:44, 6 Decembrie 2010
daca numele contravenientului este gresit, cistigati sigur. este cauza de nulitate absoluta a pv.
Am fost la fata locului, este doar un semn de interzicere a circulatiei.
Nu scrie nicaieri ca acolo unde este parc si ca se aplica alta lege decat cea rutiera.

Se poate invoca acest lucru in contestatie?
Este drum public deci respecti semnele de circulatie. Invoca greseala existenta la numele contravenientului, cistigi sigur.
Ma gandeam ca teoretic ar trebui sa mi se aplice legea rutiera, nu hotararea consiliului local. Altfel ar fi trebuit sa fie un semn acolo pe care sa scrie ce amenda risc.

Cat despre numele gresit, am mai cauta pe net, si se pare ca la unii a functionat, la altii nu. In sfarsit, maine depun contestatia, urati-mi bafta :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda politia comunitara POPESCU NICULAE POPESCU NICULAE Buna seara. Am primit prin posta ,pe numele sotiei,o amenda de 3000 RON ,pe motiv ca a parcat masina in Parcul Herastrau. In p.v. ... (vezi toată discuția)
Amenda herastrau Bilea Mihai Bilea Mihai Buna Ziua ! Am primit un PV. pe data 08/09/2010 de la politia comunitara ca am parcat pe data de 22/08/2010, masina in parcul Herastrau pe o alee din zona ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare herastrau 007adriana 007adriana Buna seara, Am primit in data de 05.10.2010 prin posta o amenda in valoare de 3000 ron pentru ca am intrat si stationat cu autoturismul pe o alee secundara ... (vezi toată discuția)