Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim in 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim in 2011

Buna ziua!Nu inteleg la ce anume ne raportam ca si salariu minim incepand cu 01.01.2011, cel reglementat prin prin HG 1193/2010 la 670 lei sau CCMUN 2011-2014 la 700 de lei...Care dintre legi guverneaza in aceasta situatie?Multumesc..
In cazul CCM ramura, gr. de unitati si unitati, respectiv CIM, se respecta CCMUN.
dar CCMUNN 2011-2014 nu a fost inca publicat in M.O.
Dar nici anul 2011 nu a inceput. Asa ca este timp.
Ca sa intre in vigoare CCMN pe anii 2011 - 2014 nu trebuie sa fie publicat in Monitorul Oficial , ci doar inregistrat la Ministerul Muncii.

Contractele colective de munca se aplica de la data inregistrarii. Partile pot conveni ca data aplicarii clauzelor negociate sa fie ulterioara zilei de inregistrare a contractului - art.25 alin.3 din Legea nr.130/1996.