Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa de prima inmatriculare dec 2010
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa de prima inmatriculare dec 2010

Buna ziua,
am achitat in data de 8 dec 2010 taxa de prima inmatriculare in jud. Ialomita.
Vreau sa fac demersurile pentru recuperarea acesteia..
Stiu ca primul pas este depunerea unei cereri catre ANAF.
Imi poate pune cineva la dispozitie un model de cerere catre ANAF, pentru restituire taxa auto?
Astept date de contact din partea celor ce fac demersuri pentru recuperarea taxei si pe jud Ialomita.
Multumesc anticipat.
horace2009, utilizator
ANAF nu restituie nicio taxa doar pe baza cererii contribuabililor. Singura modalitate de a va recupera banii este in instanta, prin hotarare judecatoreasca. Trebuie insa indeplinita si o procedura prealabila introducerii actiunii in instanta in termen de maxim 30 de zile de la achitarea taxei de poluare.
Multumesc pentru raspuns.
stiu ca Anaf nu restituie taxa, dar stiu ca procedura obliga la depunerea unei cereri de restituire catre ANAF, urmand ca in baza refuzului sa se deschida actiunea in instanta.

Doresc un model de cerere sau date de contact ale celor ce se ocupa de recuperari si in jud. IALOMITA
daca doriti o cerere tip catre finante, si un model de actiune ma putetei contacta pe mail, eugenmatei1982@yahoo.com.
daca doriti va pun la dispozitie si un model de cerere de chemare in judecata,pe care trebuie doar sa o modificati potrivit situatie dvs, cu care veti castiga 100%.