Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie completa pe toata luna decembrie sau nu?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie completa pe toata luna decembrie sau nu?

Buna ziua
Sotia mea termina concediul de crestere a copilului pe 24 decembrie. Intrebarea mea este primeste indemnizatia si alocatia copilului cu varsta de pana la 2 ani completa sau nu?
Va multumesc
Valoarea indemnizatiei va fi numai pentru 24 zile, dar pe luna decembrie va primi pantru luna noiembrie, iar in ianuarie va primi cu 25% mai putin, cu aproximatie.
1. OUG 148/2005 spune:
Art.10
(3) Pentru fractiunile de luna, cuantumul drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se stabileste proportional, in functie de numarul zilelor calendaristice din luna respectiva pentru care acestea se cuvin si se acorda.

2. Ultima zi pentru care i se plateste indemnizatia de CCC este ziua in care copilul implineste 2 ani. Cu a doua zi isi poate relua activitatea la fostul loc de munca.