Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... codebitor sau girant?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

codebitor sau girant?

o persoana aflata in baza de date a bancilor poate fi codebitor sau girant?
Da poate daca e si acceptat de banca si se incheie un contract in acest sens
Teoretic, persoana rau platnica poate figura ca girant sau codebitor. Mai greu de spus daca, va fi acceptata de banca, in functie de marimea debitului restant sau tipul abaterii care a condus la consemnarea respectiva, frecventa consemnarilor, valoarea sumelor raportate, etc. Oricum, decizia de a lua o asemenea persoana ca girant sau codebitor depinde de apetitul pentru riscul de neplata al creditorului. B-)