Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacordare drepturi conform CCM pe ramura de comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacordare drepturi conform CCM pe ramura de comert

La sfarsitul lunii noiembrie am incetat Contractul Individul de Munca la o societate. Conform CCM pe ramura de Comert consider ca nu mi-au fost acordate urmatoarele drepturi:
- doua salarii medii brute pe unitate platite angazatilor cu ocazia primei casatorii,
- un salariu mediu brut pe unitate platit de aceasta cand angazatului i se naste un copil,
- prima de vacanta,
- sporul de vechime.
Am vreo sansa in instanta sa castig aceste drepturi? Exista termene de prescriere privind revendicarea acestor drepturi?
ati facut cerere pt toate aceste drepturi? daca da, atunci puteti sa actionati firma in instanta
Pentru instanta aveti grija si la termenele de prescriptie ale actiunii ... pentru unele din cererile dvs termenul este de 6 luni si incepe sa curga de la data nasterii dreptului la actiune (data nasterii copilului pentru ajutorul de nastere, data incheierii casatoriei pentru prima casatorie).
Pentru celelalte termenul este de 3 ani de la data de cand trebuia sa vi le acorde.