avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacordare drepturi conform CCM pe ramura de comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacordare drepturi conform CCM pe ramura de comert

La sfarsitul lunii noiembrie am incetat Contractul Individul de Munca la o societate. Conform CCM pe ramura de Comert consider ca nu mi-au fost acordate urmatoarele drepturi:
- doua salarii medii brute pe unitate platite angazatilor cu ocazia primei casatorii,
- un salariu mediu brut pe unitate platit de aceasta cand angazatului i se naste un copil,
- prima de vacanta,
- sporul de vechime.
Am vreo sansa in instanta sa castig aceste drepturi? Exista termene de prescriere privind revendicarea acestor drepturi?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:16, 23 Decembrie 2010
ati facut cerere pt toate aceste drepturi? daca da, atunci puteti sa actionati firma in instanta
Pentru instanta aveti grija si la termenele de prescriptie ale actiunii ... pentru unele din cererile dvs termenul este de 6 luni si incepe sa curga de la data nasterii dreptului la actiune (data nasterii copilului pentru ajutorul de nastere, data incheierii casatoriei pentru prima casatorie).
Pentru celelalte termenul este de 3 ani de la data de cand trebuia sa vi le acorde.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu mediu ptr nastere kreata77 kreata77 buna ziua doresc sa stiu daca se mai acorda salariu mediu ptr nastere copil tin sa precizez ca am nascut pe 14 febr 2011 multumesc (vezi toată discuția)
Desfasurare litigiu de munca smeagull smeagull Buna seara, sunt la primul litigiu de munca privind plata unor sporuri salariale. reprezint angajatorul si, cum nu am multa experienta, am nevoie de un ... (vezi toată discuția)
Salariu-bonus la nastere anca_2007 anca_2007 Buna, am aflat de curand de salariul-bonus la care au dreptul noile mamici, conform contractului colectiv de munca. Numai ca: am nascut in urma cu aproape 2 ... (vezi toată discuția)