Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie de concediu neacordata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie de concediu neacordata

Buna ziua!

ma confrunt cu o problema foarte importanta, in sensul ca lucrez la o companie destul de cunoscuta, insa desi pe toate contractele colective de munca, emise din 2005 de cand lucrez eu la ei, scrie clar ca se acorda o anumita indemnizatie de concediu, nu am primit niciodata nimic.Este legal sa ai un articol in contractul colectiv de munca si sa nu il respecti.Cum trebuie sa procedez legal sa imi recuperez acesti bani neprimiti pana acum?

Va multumesc.
Faceti o sesizare la ITM si/sau promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat sa va plateasca aceste sume.