Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Ma furat firma de leasing
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Ma furat firma de leasing

Va rog sa ma lamureasca cineva cu privire la un dosar de dauna totala auto care a fost in leasing, valoarea politei casco fiind de 27.587 euro.Firma de asigurari a scazut valoarea epavei deoarece am optat pentru a pastra epava, suma ramasa de 82.058 ron fiind transferata in contul firmei de leasing dar surpriza firma de leasing a retinut din aceasta suma 33.120 ron cu titlu factura epava .in concluzie am platit de doua ori epava.
Care sunt posibilitatile legale de a recupera aceasta suma daca aceAsta imi revine de drept?
Tinand cont ca autoturismul era in leasing, toate drepturile ce revin din polita casco respectiva apartin proprietarului...deci societatii de leasing, dumneavoastra nu aveti niciun beneficiu din respectiva polita.
Nu sunt lamurit pe deplin, daca eu am platit rate ,asigurare casco de ce nu sunt despagubit corect?
Estevorba de un contract de leasing care intre timp sa inchis cu transfer de proprietate,vama si acize platite.Nu se cheama furt pe fata !!?
carrymiti, utilizator
Nu cred ca v-a furat cineva. Firma de leasing fiind proprietara masinii ea beneficiaza de toate drepturile din despagubire. Cititi cu atentie contractul de leasing si acolo veti gasi si modul in care veti fi despagubit si cu cat in cazul daunei totale.