Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... magazin la parterul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

magazin la parterul blocului

Buna seara,la parterul blocului unde locuiesc sunt deschise doua magazine. Proprietarii respectivelor apartamente,de la parter, au inchiriat satiul un (dormitor) "magazinelor". Un mag. este alimentar, iar al doilea este fast food. Mentionez, intrarea in magazine se face din afara,sa construit scara,sa montat usa in locul ferestrei etc).Intrebare,Chiriasii participa la repartizarea cheltuielilor administrative, sau numai proprietarii respectivelor apartamente.Cheltuieli pe cota parte indiviza, pe nr. de persoane,fond de reparatii,etc.)Acum aceste magazine nu sunt afisate pe lista de plata a cheltuielilor administrative. P.S.Unul din chiriasii magazinelor este chiar presedintele de asociatie!
Pe lista de plata trebuie sa apara apartamentele asa cum au fost dintotdeauna, indiferent de actualii chiriasi sau utilizatori. Un proprietar poate sa-si inchieze spatiul sau unuia sau mai multor chiriasi, persoane fizice sau juridice. Dar prin intelegere cu asociatia, in anumite cazuri pot sa apara pe lista de plata si chiriasii. Noi avem in aceasta situatie o banca ce este chirias si apare pe lista acea banca. Dar apare si proprietarul cu o parte din spatiu pe care nu l-a inchiriat.
Toate apartamentele si spatiile comerciale dintr-un bloc participa la cheltuieli in conformitate cu legea 230/2007. In normele de aplicare a legii sunt prezentate distinct cheltuielile. De exemplu sunt o serie de cheltuieli care se repartizeaza pe suprafata utila a apartamentului sau spatiului cu alta destinatie, indiferent de numarul de persoane (indemnizatii si salarii, reparatii, fond de reparatii, cheltuieli administrative, etc).
Apoi sunt cheltuieli ce se repartizeaza pe numar de persoane ce locuesc sau desfasoara activitati in aceste spatii. Numarul de persoane pentru agentii economici se stabileste printr-o conventie incheiata de asociatie cu fiecare agent economic.
Cheltuielile cu utilitatile contorizate se platesc de fiecare conform rezultatului contorizarii, indiferent ca este persoana fizica sau juridica, indiferent de suprafata si numar de persoane.