avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutorrrr....urgent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutorrrr....urgent

sora mea este casatorita legal de aproape 4 ani iar alti 3 ani i-a trait alaturi de sotul ei in concubinaj...in urma unor discutii ea a hotarat ca fiecare sa mearga pe drumuri diferite.mentionez ca impreuna au si o fetita de 4 ani.timp de 7 ani alaturi de el a trait un adevarat calvar,jigniri,indiferenta,cresterea unui copil nefiind ajutata de el!!!momentan ea nu lucreaza si asta pt ca el nu a lasat-o.intrebarea mea este : in urma uni divort care ar fi urmarile?ce drepturi ii revin ei ? va castiga custodia copilului?mentionez ca acesta i-a pus stapanire pe tot refuzand pana sa ii dea si hainele ei sau ale fetitei?se poate face partaj kiar daca actele casei nu sunt pe numele lui,acestea fiind pe numele tatalui,ambii parinti fiind decedati?
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 18:12, 26 Decembrie 2010
Daca nu are mijloace de subzistenta este greu de previzionat ca minora ii va fi incredintata pentru ca in cazul discutarii in instanta a acestui capat de cerere ,se pun in balanta si posibilitatile financiare ale celor doi parinti.
Sa se mute in al loc,la rude sau eventual cu chirie,ajutata de familie,sa isi ia si copilul,daca poate ,dar,foarte important ar fi sa isi gaseasca urgent loc de munca.
Lucrurile de proprie folosinta ,le poate solicita pe calea unei ordonante presedintiale .
Este recomandabil sa introduca actiunea de divort dupa gasirea unui loc de munca.
Ultima modificare: Duminică, 26 Decembrie 2010
Radu Gabrian, Mediator
pai initial ea o sa se mute la mama mea iar cat despre gasirea unui loc de munca,urmeaza si asta.faptul ca ea are 2 parinti in viata iar el niciunul nu reprezinta un avantaj?indiferent de cati ani au de cand sunt cununati are si ea dreptul acolo?
~ Conținut șters la cerere ~
sora dvs nu are si nu va avea vreun drept asupra casei.
va primi incredintarea fetitei daca dovedeste ca are cu ce s-o intretina, ca ii asigura conditii bune de locuit etc
poftim?tin sa mentionez ca de cand sunt ei cununati s-au facut schimbari majore in casa aia.....de ce nu ar avea ea dreptul?nu cumva exista legi care atesta asta?si mai nou si bunurile din perioada concubinajului se impart?copilul are 4 ani iar acest copil e dependent de mama lui....

Alte discuții în legătură

Partaj corne_daria corne_daria buna ziua.as dori daca se poate sa ma ajutati,in urma cu 2luni am divortat de sotul meu(s-a terminat procesul)as dori sa bag partajul ce acte sunt ... (vezi toată discuția)
Divortul de un arab BiancaC BiancaC sora mea este casataorita cu un arab si doreste sa divorteze deoarece se poarta foarte urat si o inseala frecvent.problema este ca au o fetita de 2 ani si ... (vezi toată discuția)
Drepturile mele ca mama asupra copilului meu mihaela_02_sm mihaela_02_sm Buna! Sunt mama unei fetite de 3 ani. Sunt casatorita cu tatal fetitei, insa locuim cu parintii sotului in casa acestora din momentul casatoriei. Sotul are ... (vezi toată discuția)