Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumparare ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumparare ani

Spuneti-mi va rog unde si in ce conditii pot sa cumpar ani de munca pt pensie ! Ce fel de ani pot sa cumpar ? In conditii speciale de munca sau "normale" ? Va multumesc de raspuns si succes in continuare ! Totul depinde de noi !
poate ajungeti in vre-un dosar penal pt. dare de mita , fals in declaratii s.a.
Cine v-a facut o asemenea oferta o sa va insoteasca.
Daca ajungeti intr-un asemenea dosar puteti sa ma cautati ca mai am cateva la DIICOT pt. aceleasi infractiuni sunt cate 200-300 de persoane intr-un dosar.
Aveti grija ce faceti.
Vechimea in munca se castiga prin ani de munca nu prin cumparare .
praporgescu, utilizator
1. Se pot "cumpara" ani de cotizare numai prin contract de asigurare sociala si numai pentru conditii normale demunca.
2. - In conformitate cu prevederile Legii nr.19/2000 se poate asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, orice persoana care doreste sa-si completeze stagiul de cotizare.
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat. Legea nu prevede un plafon maxim sau minim cu privire la venitul lunar asigurat, stabilirea acestuia fiind la latitudinea persoanei care incheie contractul de asigurare sociala.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta , lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
alsatraiteur strasbourg a scris:
Spuneti-mi va rog unde si in ce conditii pot sa cumpar ani de munca pt pensie ! Ce fel de ani pot sa cumpar ?

Asta a fost un titlu intr-un ziar, si se referea la OUG nr. 94/2010. Sper ca la asta va referiti si dvs.
www.avocatnet.ro/content/art...

Contractul de asigurare sociala prevazut de OUG nr. 94/2010 se incheie numai pentru perioade anterioare (pentru cel mult 5 ani anteriori incheierii contractului). Cei 5 ani se pot constitui din cel mult perioada noiembrie 2005– noiembrie 2010.

Incheierea contractului de asigurare sociala in temeiul prevederilor OUG nr. 94/2010 poate fi solicitata numai in perioada 2 noiembrie - 31 decembrie 2010, de catre persoanele care:
- nu au calitatea de pensionari la data incheierii contractului de asigurare sociala;
- nu au avut calitatea de asigurat in sistemul public de pensii sau in alte sisteme neintegrate acestuia, in perioada pentru care se solicita asigurarea;
- nu a avut obligatia asigurarii in sistemul public de pensii in perioada pentru care se solicita o astfel de asigurare.

Suma cu titlu de contribuţie de asigurari sociale, datorata in baza contractului de asigurare sociala, poate fi platita in una sau mai multe transe, fara a depasi data de 31 decembrie 2010.