Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Onorariul avocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Onorariul avocat

Buna ziua,

Am avut un proces de iesire din indiviziune, instanta conf art 274, alin3, CPC,
avand in vedere complexitatea medie a cauzei , cat si valoarea redusa a obiectului ,obliga parata numai la suma de 600 lei,dintr-un cuantum de 3000 ron.
Avand in vedere deplasarile numeroase ale avocatului ( 11 sedinte), cat si faptul ca procesul a avut loc intr-o alta localitate, merita sa facem recurs pentru aceste cheltuieli?

Multumesc !
Mihaela
Doar dvs sunteti in masura sa apreciati daca "merita" din punct de vedere financiar.
Trebuie sa stiti insa ca si recursul se timbreaza (1/2 din taxa achitata pt actiunea introductiva) si nu este obligatoriu ca instanta sa revina asupra cheltuielilor.
Cererile pentru exercitarea apelului sau recursului se timbreaza cu 50% din taxa datorata la suma cotestata. (art 11 din L 146/1997).

600 lei impartit la 11 sedinte intr-o alta localitate = ... atat platesc eu femeia de servici pentru o "sedinta" de aspirat si sters praful din birou la sfarsit de saptamana. (...in aceeasi localitate)
romascanu, moderator