Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi mama la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi mama la pensie?

Mama mea este angajata din 01.09.1979, in perioada 79-80 a lucrat la un spital, iar din 80 pana in prezent la un serviciu de ambulanta. In prezent are varsta de 50 de ani si 4 luni.
Intrebarea mea este urmatoarea: cand se va putea pensiona ?
Stagiul minim de cotizare l-a realizat , avand o vechime de 31 de ani si 3 luni.
Nu trebuie sa mai lucreze pana la 61 de ani si 10 luni?
Din ce am inteles eu , ea s-ar putea pensiona si acum pentru limita de varsta, desi are 50 de ani?
Mama dvs. nu se poate pensiona acum. Recititi mesajul meu anterior. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta orice persoana trebuie sa indeplineasca, cumulativ, doua conditii: sa realizeze stagiul minim de cotizare si sa implineasca varsta standard de pensionare.

Mama dvs. indeplineste doar o conditie, pe cea a stagiului minim de cotizare. Din cauza asta am spus ca nu mai este necesar sa lucreze (vechimea in munca inseamna stagiu). In schimb nu indeplineste conditia referitoare la varsta standard de pensionare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic