Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract idividual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract idividual de munca

Am o problema, mai bine zis o dilema si nu am reusit sa gasesc deocamdata o solutie clara.
Este vorba de o societate pe actiuni, mai exact o institutie financiar nebancara ( IFN SA ).

Art. 137 ^ 1 al. (3) din legea 31/1990, zic eu, spune foarte clar:
"(3) Pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului."

Bun, apoi mai vine art. V din OUG 87/2002, care spune:
"Prin derogare de la prevederile art. 56 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, contractele de muncă ale administratorilor/directorilor, încheiate pentru îndeplinirea mandatului de administrator/director înainte de intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, încetează de drept la data intrării în vigoare a ordonanţei de urgenţă sau, în cazul în care mandatul a fost acceptat ulterior intrării în vigoare a prezentei ordonanţe, de la data acceptării mandatului."

In conditiile in care administratorii au fost numiti in conditiile aratate mai sus, pana la urma contractul lor individual de munca se suspenda sau inceteaza de drept ?

La I.T.M., ce trebuie sa fac cu contractele individuale ? Din cate am inteles, exista un model de incetare a contractului, unde s-ar bifa motivele incetarii, cum insa situatia de mai sus este o exceptie, asta nu apare nicaieri. Ce trebuie sa fac in acest sens, sa fiu in legalitate cu administratorii !? Incetez, suspend c.i.m., si cum ?/?

va multumesc anticipat
Inceteaza de drept, in baza art.V din OUG nr.82/2007.
Faci o decizie de incetare, iar in loc de articol din Codul muncii scri articolul de mai sus.
Legiuitorul s-a exprimat neclar, in stilu-i caracteristic dar...conform unui comunicat al Ministerului Justitiei de la vremea respectiva, ce s-a vrut a se spune au fost urmatoarele:

"II. Interpretarea art. 1371 alin. (3) şi art. 152 din Lege a nr. 31/1990, coroborate cu art. III şi art. V din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 82/2007

Potrivit dispoziţiilor art. 1371 alin. (3) din Legea nr. 31/1990 (text ce nu a fost modificat prin Ordonanţa de urgenţă nr. 82/2007), „pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.”

Acest articol reglementează situaţia contractelor de muncă încheiate pentru alte poziţii decât cea de administrator, respectiv de director, adică situaţia în care administratorul are un contract de mandat pentru poziţia de administrator, dar şi un contract de muncă pentru poziţia de inginer sau de director de producţie, de marketing (reamintim că acest tip de director - şef al unui departament continuă să fie calificat ca „funcţionar” al societăţii şi nu ca director în sensul legii societăţilor comerciale („director cu atribuţii delegate din partea Consiliului de administraţie), care nu poate avea un contract de muncă, ci un contract de mandat (de management).

Aşadar, articolul 1371 prevede că atunci când administratorul este desemnat dintre salariaţii societăţii, contractul de muncă încheiat pentru poziţia salarizată (inginer, informatician, director de producţie) deţinută anterior numirii sale de către adunarea generală a acţionarilor ca administrator este suspendat.

Prevederile art. V din Ordonanţa nr. 82/20007 reglementează situaţia în care contractul de muncă era încheiat pentru poziţia de administrator, respectiv de director. În această situaţie, contractul de muncă încetează (această funcţie nemaiexistând in nomenclatorul de funcţii guvernate de dreptul muncii).

Încetarea se produce, de drept, (1) fie la data intrării în vigoare a ordonanţei (în cazul în care societatea a operat deja modificările impuse de Legea nr. 441/1990 şi a încheiat contractele de mandat cu administratorii/directorii), fie la data acceptării mandatului, moment ulterior intrării în vigoare a ordonanţei (în cazul în care societatea nu a încheiat noile contracte de mandat, ordonanţa acordând societăţilor încă un termen de 6 luni în care pot opera aceste modificări). "

Sper ca explicatia Min Just va este de folos. Vedeti in ce categorie va incadrati si veti avea raspunsul.

Toate cele bune!
cvm a scris:

Acest articol reglementează situaţia contractelor de muncă încheiate pentru alte poziţii decât cea de administrator, respectiv de director, adică situaţia în care administratorul are un contract de mandat pentru poziţia de administrator, dar şi un contract de muncă pentru poziţia de inginer sau de director de producţie, de marketing (reamintim că acest tip de director - şef al unui departament continuă să fie calificat ca „funcţionar” al societăţii şi nu ca director în sensul legii societăţilor comerciale („director cu atribuţii delegate din partea Consiliului de administraţie), care nu poate avea un contract de muncă, ci un contract de mandat (de management).

Exact, mie mi s-a parut clar acest aspect de la bun inceput, recunosc ca n-a fost unul din cazurile in care sa spun ca legiuitorul e psihotic :)
Atunci sa fac o decizie de incetare a c.i.m., in baza art. V din OUG 82/2007, incepand din data la care s-au semnat contractele de administrare. Corect ?

Si aceasta decizie trebuie depusa la ITM, sau acolo se completeaza o cerere tipizata ?
elis a scris:

Inceteaza de drept, in baza art.V din OUG nr.82/2007.
Faci o decizie de incetare, iar in loc de articol din Codul muncii scri articolul de mai sus.

Va rog foarte mult, daca ma poate ajuta cineva, concret, cu modelul de decizie, text.

va multumesc