Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare sau incetare CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare sau incetare CIM?

Daca un functionar a fost numit in 2005 director general, care regula trebuia aplicata:
-suspendare contract individual de munca, conform art.137 indice 1 (alin.3) coroborat cu art.152 (alin.1), sau
-incetare CIM, conf. art.V din OUG 82/2007?
Este vorba despre S.A.?
Da, este SA.
Numai daca administratorul a fost desemnat dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului, conform art.137 ind.1 alin.3 din Legea nr.31/1990.
Dar cum ramane cu art.V din OUG 82/2007?
Cred ca art.V din OUG nr.82/2007 nu este incident in acest caz, intrucat managerul a fost ales din randul salariatilor.
Articolul V prevede ca , contractele de munca ale administratorilor/directorilor, incheiate pentru indeplinirea mandatului de administrator/director inainte de intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, inceteaza de drept la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta sau, in cazul in care mandatul a fost acceptat ulterior intrarii in vigoare a prezentei ordonante, de la data acceptarii mandatului.

C.i.m. al persoanei respective, banuiesc ca nu a fost incheiat pentru indeplinirea mandatului de administrator/director. Altfel spus, a fost ales/numit mai intai director/administrator si apoi i s-a incheiat c.i.m.