Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare de bani imprumutati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare de bani imprumutati

Buna ziua si bun gasit acestui forum foarte util !

Parintii mei , pensionari , au imprumutat o ruda cu o suma de bani destul de mare , la cererea acesteia .Imprumutul s-a facut pentru trei luni , si au trimis banii postal , persoana fiind din alta localitate , la 500 de km . A trecut de atunci un an si jumatate , si orice somatie telefonica de a recupera banii a ramas fara rezolvare.Persoana e lucrator de politie , comisar .Am aflat acum ca de fapt , acum cativa ani, a escrocat mai multe rude , chiar oameni saraci ,apoi s-a mutat definitiv din localitate la domiciliul actual. De acolo isi gaseste in continoare victime naive si sufletiste , cum sunt parintii mei .
Ce se poate face ? Din ceea ce am mai citit pe aici , am inteles ca intr-o prima instanta ar trebui sa facem o somatie scrisa . Dar unde trebuie depusa aceasta ?
Apoi, daca ramanem fara raspuns , ce ar trebui sa facem in continoare ?

Va multumesc si va urez sarbatori fericite in continoare !
somatia o pot face parintii dvs prin executor judecatoresc.apoi trebuie sa il dea in judecata pe cel carora le-a imprumutat banii.
Va multumesc !
Pot sa-l dea in judecata si numai pe baza unei chitante postale care atesta ca au trimis banii la adresa respectiva ?