Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie conform noii legi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie conform noii legi

mama mea este nascuta in 1954 febr.si si a avut 3 copiii dintre care unul a murit la 9 luni poate iesi la pensie mai repede de anul 2013
Limita de varsta la 59 ani si 8 luni cu un stagiu minim de cotizare de 14 ani si 4 luni.Anticipat la 54 ani si 8 luni cu un stagiu total de cotizare de 37 ani si 4 luni(fara stagiu asimilat).Anticipat partial la 54 ani si 8 luni cu un stagiu de cotizare de 29 ani si 4 luni(fara stagiu asimilat),dar va fi cu o penalizare de 45%.
dar daca are 3 nasteri nu benificiaza de reducerea vartei de pensionare cu 3 ani ,dupa noua lege?
Nu mai este aceasta prevedere in legea 263/2010.