avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala?

buna ziua! A s dori sa imi precizati si mie in ce conditii se poate pensiona anticipat sau anticipat partial o femeie nascuta in iulie 1954 care are un stagiu de cotizare de 27 ani si 5 luni
Deasemenea as dori sa imi spuneti si cat ar fi penalizarea in acest caz!



multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2012
buiavasi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:22, 6 Ianuarie 2012
Limita de varsta la 59 de ani si 10 luni(mai 2014).Penisia anticipata nu intra in discutie deoarece conditia de stagiu este de 37 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Pensie anticipata partiala cu penalizare atunci cand veti indeplini conditia de stagiu de 29 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.
In concluzie:Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare mai aveti nevoie de un stagiu de 2 ani 3 luni,iar pana la pensia de limita de varsta mai aveti 2 ani si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata sincaalina sincaalina Buna ziua! Am o colega care ar dori sa se pensioneze anticipat dar nu cunoaste conditiile in care o poate face si nici procentul de penalizare . Este nascuta ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010 crucita crucita BUNA ZIUA, Ma numesc Crucita,am o vechime in munca de 30 de ani impliniti,si varsta de 57 de ani (voi implini in luna iulie 2011).La locul de munca ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata chis001 chis001 Buna seara !nascuta 1954 luna iunie 25,lucrez de la 1 septembrie 1974 si pana-n prezent feb 2013,v-as ruga sa-mi spuneti ma pot pensiona anticipat ,fara a fi ... (vezi toată discuția)