Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala?

buna ziua! A s dori sa imi precizati si mie in ce conditii se poate pensiona anticipat sau anticipat partial o femeie nascuta in iulie 1954 care are un stagiu de cotizare de 27 ani si 5 luni
Deasemenea as dori sa imi spuneti si cat ar fi penalizarea in acest caz!

multumesc!
buiavasi, utilizator
Limita de varsta la 59 de ani si 10 luni(mai 2014).Penisia anticipata nu intra in discutie deoarece conditia de stagiu este de 37 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Pensie anticipata partiala cu penalizare atunci cand veti indeplini conditia de stagiu de 29 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.
In concluzie:Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare mai aveti nevoie de un stagiu de 2 ani 3 luni,iar pana la pensia de limita de varsta mai aveti 2 ani si 4 luni.