Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie

an seara de 24 decembrie mam antors ampreuna cu sotul meu si cei 4 copii cu varstele cuprinse antre 6 si11ani de la niste prieteni neam antalnit cu 4 indivizi lau salutat pe sotul meu el sa antors sa ai salute si ei lau lovit cu un pumnal si iau provocat leziuni la fata an timp ce al bateau 2 dintre agresori au venit la mine si la copii si mau amenitat pe mine ca ma omoara si pe sotul meu lau lasat incostient si iau luat portofelu si telefonu am chemat politia am sesizat agresiunea si talharia si am plecat la urgenta unde a fost angrijit ce pot sa fac acum politia nu sa sezat cu nimic
Formulati plangere penala pentru infractiunea de talharie impotriva celor care l-au lovit pe sotul si v-au sustras bunurile.
Nu le treceti numele in plangere solicitand ca politia sa ii gaseasca si sa efectueze cercetari sub aspectul infractiunilor de lovire si talharie.
Sotul dvs sa merga la medicul legist pentru a i se elibera certificat medico=legal.
Formulati plangere penala la Politie sau Parchet, impotriva "unor persoane necunoscute", pentru savarsirea infractiunii de talharie, (talharia fiind o infractiune complexa, absoarbe cea de lovire) descriind starea de fapt, aratand totodata si obiectele sustrase precum si valoarea lor.
Sotul dvs,mai se afla in spital ?
Ce leziuni are sau a avut in urma altercatiei ?

Daca raspunsul la prima intrebare este afirmativ,este posibil ca politia sa urmeze sa intreprinda singura cercetari,din oficiu,dar nu asteptati minuni si pentru orice eventualitate introduceti plangerea
fanio a scris:

an seara de 24 decembrie mam antors ampreuna cu sotul meu si cei 4 copii cu varstele cuprinse antre 6 si11ani de la niste prieteni neam antalnit cu 4 indivizi lau salutat pe sotul meu el sa antors sa ai salute si ei lau lovit cu un pumnal si iau provocat leziuni la fata an timp ce al bateau 2 dintre agresori au venit la mine si la copii si mau amenitat pe mine ca ma omoara si pe sotul meu lau lasat incostient si iau luat portofelu si telefonu am chemat politia am sesizat agresiunea si talharia si am plecat la urgenta unde a fost angrijit ce pot sa fac acum politia nu sa sezat cu nimic

Cum sa nu se sesizeze politia intr-un astfel de caz?
Este vorba de talharie si se actioneaza de urgenta in astfel de cazuri.
Respectivii nu au fost audiati?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

fanio a scris:

an seara de 24 decembrie mam antors ampreuna cu sotul meu si cei 4 copii cu varstele cuprinse antre 6 si11ani de la niste prieteni neam antalnit cu 4 indivizi lau salutat pe sotul meu el sa antors sa ai salute si ei lau lovit cu un pumnal si iau provocat leziuni la fata an timp ce al bateau 2 dintre agresori au venit la mine si la copii si mau amenitat pe mine ca ma omoara si pe sotul meu lau lasat incostient si iau luat portofelu si telefonu am chemat politia am sesizat agresiunea si talharia si am plecat la urgenta unde a fost angrijit ce pot sa fac acum politia nu sa sezat cu nimic

Cum sa nu se sesizeze politia intr-un astfel de caz?
Este vorba de talharie si se actioneaza de urgenta in astfel de cazuri.
Respectivii nu au fost audiati?

Asa se zice ``in popor``,numai ca din pacate,in realiatate nu este asa..
Trebuie sa depuna victima plangere,altfel de multe ori nu se sesizeaza nimeni.

Daca sunt cunoscuti faptuitorii,vor fi audiati,si se va afla adevarul.
S-ar putea ca in zona sa fi fost si ceva camere de luat vederi,martori.succes.