Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie

an seara de 24 decembrie mam antors ampreuna cu sotul meu si cei 4 copii cu varstele cuprinse antre 6 si11ani de la niste prieteni neam antalnit cu 4 indivizi lau salutat pe sotul meu el sa antors sa ai salute si ei lau lovit cu un pumnal si iau provocat leziuni la fata an timp ce al bateau 2 dintre agresori au venit la mine si la copii si mau amenitat pe mine ca ma omoara si pe sotul meu lau lasat incostient si iau luat portofelu si telefonu am chemat politia am sesizat agresiunea si talharia si am plecat la urgenta unde a fost angrijit ce pot sa fac acum politia nu sa sezat cu nimic
Am patit si eu ceva asemanator.... dupa ce depuneti plangere, va vor chema la politie, si va vor intreba daca aveti martori,etc...

Apoi va vor pune o gramada de intrebari tampite, gen "de unde stiti ca vi s-a sustras banii si portofelul daca erati lesinat lovit de un pumnal in fatza?!" "parca ati zis ca ati primit un pumnal in fatza de unde stiti ca baniinu vi-au cazut pe jos!?"

Apoi ... daca ii vor prinde pe aia, are sa va sune sa va intrebe "daca nu vreti sa va impacati cu ei " ... ca sunt tineri, sa nu le distrugeri viitorul si ca oricum daca dosarul ajunge in instante s-ar putea sa fie mai rau pt. dvs decat pt. ei , ca dvs nu aveti martori ...

ahhh si daca il vor prinde pe unul dintre ei, ceilalti 3 vor veni de martori ! ca sa zica ca dvs. i-ati batut si talharit!

@"xuser"

Ati dat cu ghiocul ?
Intrebarile pe care le-ati mentionat sunt intrebari de rutina care se pun pentru a vedea cat de sigur este si cat adevar spune cel care depune plangere

Se vor intreprinde cercetari pentru a fi gasiti faptuitorii si in functie de probatoriile care vor fi administrate acestia vor fi sau nu incriminati.
r.gabi a scris:

@"xuser"

Ati dat cu ghiocul ?
Intrebarile pe care le-ati mentionat sunt intrebari de rutina care se pun pentru a vedea cat de sigur este si cat adevar spune cel care depune plangere

Se vor intreprinde cercetari pentru a fi gasiti faptuitorii si in functie de probatoriile care vor fi administrate acestia vor fi sau nu incriminati.

Stai calm, talharii aia vor sta .... mult timp in libertate. Ce sa zic? ii va prinde politia, si probabil se vor calma... dosarul se va pastra cam 1 an pe la politie...

Dar totusi? daca nu ai martori poti rezolva un proces de talharie? tu contra 4? nu vreau sa fiu prea rau dar in ziua de azi talharie savarsita de 4 persoane = puscarie din prima (chiar daca ai sau nu cazier); ii mai iarta si politistii pe astia , nu credeti? le mai da o sansa ... B-)

eventual are sa va sune politia sa va zica "ca erau beti si sub influenta botanicelor, si ca nu au stiut ce fac" si din astea...tralalala

@fanio iti recomand sincer ceva! du-te fugutza la o televiziunea locala, sau macar la ziare locale, si relateaza ce s-a intamplat... daca locuiesti intr-un oras din provincie s-ar putea sa faca un articol bun in presa locala...

PS: aia 4 erau tigani? cum aratau? care crezi ca era scopulul lor? talharie? bataie? aveau nevoie de bani pt. mancare sau pt. droguri ?

xuser, utilizator
xuser a scris:

r.gabi a scris:

@"xuser"

Ati dat cu ghiocul ?
Intrebarile pe care le-ati mentionat sunt intrebari de rutina care se pun pentru a vedea cat de sigur este si cat adevar spune cel care depune plangere

Se vor intreprinde cercetari pentru a fi gasiti faptuitorii si in functie de probatoriile care vor fi administrate acestia vor fi sau nu incriminati.

Stai calm, talharii aia vor sta .... mult timp in libertate. Ce sa zic? ii va prinde politia, si probabil se vor calma... dosarul se va pastra cam 1 an pe la politie...

Dar totusi? daca nu ai martori poti rezolva un proces de talharie? tu contra 4? nu vreau sa fiu prea rau dar in ziua de azi talharie savarsita de 4 persoane = puscarie din prima (chiar daca ai sau nu cazier); ii mai iarta si politistii pe astia , nu credeti? le mai da o sansa ... B-)

eventual are sa va sune politia sa va zica "ca erau beti si sub influenta botanicelor, si ca nu au stiut ce fac" si din astea...tralalala

@fanio iti recomand sincer ceva! du-te fugutza la o televiziunea locala, sau macar la ziare locale, si relateaza ce s-a intamplat... daca locuiesti intr-un oras din provincie s-ar putea sa faca un articol bun in presa locala...

PS: aia 4 erau tigani? cum aratau? care crezi ca era scopulul lor? talharie? bataie? aveau nevoie de bani pt. mancare sau pt. droguri ?

Pentru talharie infractor primar sau nu,se aplica pedeapsa cu inchisoarea
Nu are importanta etnia infractorilor.
Prostia,nebunia, rautatea si alte racile nu au nationalitate.
Cu tot respectul,dle "xuser"prin fotbal exista "oracolul de la Balcesti",dvs este cert ca vreti sa deveniti "oracolul" de pe "Avo.net".
Incercati sa va justificati juridic cele afirmate
Eu vorbesc pe "real" nu pe "penal". Au fost prinsi aia 4? sunt la inchisoare?