Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare contabila

buna seara!
firma unde lucrez se ocupa cu repararea calculatoarelor, imprimantelor..e.t.c, inclusiv comercializarea lor.
intrebarea mea: ptr incarcarea tonerelor, sau a cartuselor se merge la o firma specializata care factureaza catre firma noastra manopera respectiva. Daca ar ramane in firma le-as inregistra in 628 dar administratorul le mai adauga un mic adaos comercial si le factureaza la randul lui clientilor carora le apartin acele produse, specificand pe factura manopera. Deci, in ce cont tb sa inregistrez? 371? daca pe factura scrie manopera sau incarcare cartuse.
Multumesc frumos!
Dvs ce doriti sa aflati de fapt : in ce cont inregistrati prestatia (manopera )din factura furnizorului,sau cea din factura emisa de firma Dvs catre client?

Factura furnizorului o inregistrati in cont 628 ,iar factura emisa clientului in cont 704.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Dvs. nu revindeti un stoc de marfa. Nu vindeti toner. Intermediati un serviciu, deci tot un serviciu faceti. Factura catre client o inregistrati 4111 = 704
exact, prestatia (manopera )din factura furnizorului, in ce cont o inregistrez?
multumesc!
scuze, am citit mai jos si am inteles...
multumesc mult de tot!
Buna dimineata.

Cu cea mai mare placere,nu aveti pentru ce . :)