avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintarea postului

va deranjez si eu cu o problema. in luna octombrie am fost angajat la o companie aflata in plina dezvoltare. in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei. solutia aleasa: fortarea demisiei sau desfiintarea postului.

noi ce fortati sa plecam prin desfintarea postului dupa nici 6 luni de activitate ce putem face?

va multumesc anticipat,
Claudiu.
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 09:57, 25 Martie 2008
wykly a scris:

va deranjez si eu cu o problema. in luna octombrie am fost angajat la o companie aflata in plina dezvoltare. in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei. solutia aleasa: fortarea demisiei sau desfiintarea postului.

noi ce fortati sa plecam prin desfintarea postului dupa nici 6 luni de activitate ce putem face?

va multumesc anticipat,
Claudiu.




Cititi-va mai cu atentie contractul de munca. Vedeti ce specifica acolo. Aveti obligatii dar aveti si drepturi. Succes.
Ultima modificare: Vineri, 21 Martie 2008
ContSters42967, utilizator
Angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor economice, a transformărilor tehnologice sau a reorganizării activităţii.
Salariaţii aflaţi în această situaţie beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Puteti contesta decizia de concediere in termen de 30 de zile de la comunicare.
Decizia de concediere trebuie intocmita cu respecte stricta a dispozitiilor legale fapt ce face usureaza foarte mult sarcina dvs .
Din acest motiv se fac presiuni sa va depuneti demisia.Pentru angajator e mai simplu sa ia act de demisie decat sa emita o decizie de concediere.
Cu alte cuvinte nu depuneti cerere de demisie si contestati decizia de concediere.
Din proprie experienta aveti foarte multe sanse sa castigati in instanta in sensul anularii deciziei si sa primiti o despagubire egala cu toate drepturile salariale aferente perioadei.
In masura in care doriti mai multe informatii ma puteti contacta la tel.0741098284
multumesc de sfaturi.

cu respect, Claudiu
Daca decizia de concediere respecta strict dispozitiile legale, iar desfiintarea posturilor este efectiva si are la baza o cauza reala si serioasa, atunci sansele de anulare a deciziei sunt mici.

Alte discuții în legătură

Desfiintare post - ce drepturi am? kl3o4 kl3o4 Buna seara! As avea si eu unele intrebari privind concedierea din motive neimputabile angajatului, si anume: Sunt angajata unei firme de transport care ... (vezi toată discuția)
Angajatorul imi poate modifica salariul? elims elims este posibil ca angajatorul sa imi restructureze pozitia. Si mai este posibil sa imi propuna o alta pozitie. Care sunt drepturile mele in cele doua cazuri, ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva albinutzuX albinutzuX Buna ziua, Speta se prezinta astfel: o companie cumpara o a doua companie cu acelasi obiect de activitate. Dupa o perioada de provizorat in care s-au preluat ... (vezi toată discuția)