Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintarea postului

va deranjez si eu cu o problema. in luna octombrie am fost angajat la o companie aflata in plina dezvoltare. in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei. solutia aleasa: fortarea demisiei sau desfiintarea postului.

noi ce fortati sa plecam prin desfintarea postului dupa nici 6 luni de activitate ce putem face?

va multumesc anticipat,
Claudiu.
wykly a scris:

va deranjez si eu cu o problema. in luna octombrie am fost angajat la o companie aflata in plina dezvoltare. in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei. solutia aleasa: fortarea demisiei sau desfiintarea postului.

noi ce fortati sa plecam prin desfintarea postului dupa nici 6 luni de activitate ce putem face?

va multumesc anticipat,
Claudiu.

Cititi-va mai cu atentie contractul de munca. Vedeti ce specifica acolo. Aveti obligatii dar aveti si drepturi. Succes.
ContSters42967, utilizator
Angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor economice, a transformărilor tehnologice sau a reorganizării activităţii.
Salariaţii aflaţi în această situaţie beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Puteti contesta decizia de concediere in termen de 30 de zile de la comunicare.
Decizia de concediere trebuie intocmita cu respecte stricta a dispozitiilor legale fapt ce face usureaza foarte mult sarcina dvs .
Din acest motiv se fac presiuni sa va depuneti demisia.Pentru angajator e mai simplu sa ia act de demisie decat sa emita o decizie de concediere.
Cu alte cuvinte nu depuneti cerere de demisie si contestati decizia de concediere.
Din proprie experienta aveti foarte multe sanse sa castigati in instanta in sensul anularii deciziei si sa primiti o despagubire egala cu toate drepturile salariale aferente perioadei.
In masura in care doriti mai multe informatii ma puteti contacta la tel.0741098284
multumesc de sfaturi.

cu respect, Claudiu
Daca decizia de concediere respecta strict dispozitiile legale, iar desfiintarea posturilor este efectiva si are la baza o cauza reala si serioasa, atunci sansele de anulare a deciziei sunt mici.