Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... schimbare administrator bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

schimbare administrator bloc

Exista posibilitatea infiintarii unei asociatie de scara? Datorita unor mari nemultumiri referitoare la acuala administratora de bloc care zice dansa este si contabila, casiera, presedinte de asociatie, toata scara noastra vrea schimbarea acestei doamne., Prsoana in cauza a afisat niciodata ce este de plata pe scara, motivand ca ne spune ea la fiecare ce avem de plata, adica curentul, pe ea si chitantierele pe care le foloseste; restul reparatii,femeia de serviciu noi le platm din mana iar datoriile cresc semnificativ de la o luna la alta.
va multimesc anticipat !
Desigur ca se poate infiinta o asociatie de proprietari, va sugerez sa vedeti dispozitiile art. 5 din Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari.
Totodata, in conformitate cu art. 35 alin1 din acelasi act normativ " Pentru activitatea de administrare care include activitãţi de administrare tehnicã, de contabilitate şi casierie, asociaţia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru funcţia de administrator de imobile, fie poate încheia contract de administrare cu persoane juridice specializate şi autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociaţiilor de proprietari ori care au ca activitate principalã administrarea imobilelor pe bazã de tarife sau contract."
Atata vreme cat administratorul este un agnajat al asociatiei de proprietari, pe cale de consecinta asociatia il poate si concedia.
10 a scris:

Desigur ca se poate infiinta o asociatie de proprietari, va sugerez sa vedeti dispozitiile art. 5 din Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari.
Totodata, in conformitate cu art. 35 alin1 din acelasi act normativ " Pentru activitatea de administrare care include activitãţi de administrare tehnicã, de contabilitate şi casierie, asociaţia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru funcţia de administrator de imobile, fie poate încheia contract de administrare cu persoane juridice specializate şi autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociaţiilor de proprietari ori care au ca activitate principalã administrarea imobilelor pe bazã de tarife sau contract."
Atata vreme cat administratorul este un agnajat al asociatiei de proprietari, pe cale de consecinta asociatia il poate si concedia.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Puteti sa-mi spuneti care este primul pas?
Cui trebuie sa ne adresam?
Ca si timp si efort ,solutionarea este mult mai rentabil de realizat prin inlocuirea aceleia care detine toate functiile mentionate,lucru care se poate realiza prin hotararea proprietarilor,fara implicarea autoritatilor
Administratora nu poate fi si presedinte de asociatie.
Presedintele asociatiei este ales de proprietari pentru a fi reprezentantul lor.
Administratorul este angajat de comitetul executiv si are o functie executiva, nu de conducere.
Daca doriti sa va faceti o asociatie de proprietari numai pe scara dv. o puteti face legal, dar mai intai de toate trebuie sa va asigurati ca aveti toate utilitatile contorizate la nivel de scara, inclusiv apa rece. Spun de apa rece deoarece contorizarea la nivel de bransament a ramas la foarte multe blocuri unica pe tot blocul si facturarea la nivel de scara, deci si pentru viitoarea dv. dorita asociatie, imposibila.
In rest aveti un plan de infiintare a asociatiei de proprietari la link-ul de mai jos.
In plus va sfatuiesc sa cititi legile de baza ale asociatiilor de proprietari, Legea 230/2007 si HG 1588/2007 si celelalte materiale necesare pe care le gasiti in primul topic al sectiunii noastre Documentatie specifica asociatiilor de proprietari.
www.avocatnet.ro/content/con...