Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce sa fac? ce sanse am?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce sa fac? ce sanse am?

Buna ziua.
Ma numesc Ana si as avea si eu nevoie de niste sfaturi.
Sunt casatorita de 5 ani si jumatate si avem un baietel de 3 ani jumatate.
De ceva vreme nu prea mai reusesc sa cad de acord la vreun lucru cu sotul meu.
Cel mai mult ne certam cand acesta este baut. El fiind o fire mai impulsiva astea doua combinatii sunt explozive. Crede-ti-ma sunt intr-o mare cumpana. Nu stiu ce sa fac. Copilul este cel mai important .dar sa asiste la certuri nu este prea bine. Daca este sa ne despartim nu stiu ce as face fara el...am un salariu ff mic... de bugetar ... si cu o jumatate de norma....
Sotul meu este navigator.
Sfatuiti-ma si pe mine ce sa fac in cazul unui divort cum sa ma pot descurca cu cresterea unui copil. Eu am un apartament cu doua camere proprietate personala (prin act de donatie) ,dar intr-un oras mic ca cel unde locuiesc nu sunt prea multe sanse sa ma descurc financiar.
Multumesc pentru intelegere.
Tu esti singura care poate decide daca divortezi sau nu.Noi te putem sfatui doar in ceea ce priveste procedura divortului.
Pai ma intereseaza si asta........... Ce trebuie facut in caz de divort. Nu imi face placere dar trebuie sa stium cum se procedeaza si de ce anume este nevoie. Care este procedura?
Multumesc.
trebuie sa introduceti cerere de divort la instanta judecaoreasca.
Puteti divorta prin acordul ambelor parti sau in cazul in care sotul nu este de acord, solicitati desfacerea casatoriei din culpa sa, tinand cont de antecedentele sale - baut, fire impulsiva.
Odata cu cererea de divort solicitati sa va fie incredintat copilul pentru crestere si educare, cu obligarea tatalui la plata unei pensii de intretinere.
In privinta procedurii de divort lucrurile stau in felul urmator:
-instanta competenta in desfacerea casatoriei este judecatoria in a carei raza teritoriala sotii au/avut ultimul domiciliu comun,
-apoi actiunea de divort se timbreaza cu taxa de timbru de 39.00 lei si timbru jud. 0,30 lei,
-pentru a fi admisa actiunea de divort, este necesar sa probati ca exista motive temeinice pentru desfacerea casatoriei, ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate si astfel convietuirea dintre soti nu mai poate continua.,
-prin actiunea de divort se solicita desfacerea casatoriei ( din culpa exclusiva a sotului, culpa comuna sau prin acord dupa caz), incredintarea minorului, stabilirea unei pensii de intretinere in favoarea acestuia, reluarea numelui avut anterior casatoriei ( sau pastrarea dar este necesar acordul sotului daca nu exista acele motive temeinice pentru pastrarea numelui in sensul legii).
Probe:-inscrisuri, martori ( care pot fi si rude), ancheta sociala, interogatoriul paratului pe capatul de cerere privind incredintarea minorului.
In privinta minorului va fi necesar sa probati ca puteti oferi acestuia conditii optime de crestere si educare, superioare celor oferite de catre tata.
Chiar daca nu aveti un venit indestulator, cata vreme aveti o casa ( care sper sa fie primita de dvs. prin donatie exclusiva) si un venit permanent sunt convinsa ca va veti descurca cu minorul daca veti lua decizia promovarii actiunii de divort.
Angajati avocat.:luck:

MARTA SIMONA PETRE, Avocat