avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie militara fara stagiu complet
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie militara fara stagiu complet

Pensionat militar anticipat partial din M.A.I. din 01.04 2004 la varsta de 51 ani, cu 12 ani vechime in M.A.I. si 27,5 ani vechime totala (diferenta lucrata ca civil), pensie 2200 RON. Dupa 01.10.2007 incadrat pe perioada nedeterminata la o unitate bugetara. Din 01.01.2010 pensie suspendata, conform Legii 329/2009. Ce prevederi legislative se vor aplica in cazul meu la recalcularea pensiei ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:22, 29 Decembrie 2010
NELU1949 a scris:
Ce prevederi legislative se vor aplica in cazul meu la recalcularea pensiei ?

Aceleasi prevederi legale ca in cazul tuturor, respectiv Legea nr. 119/2010 si HG nr. 735/2010.
www.avocatnet.ro/content/for...
NELU1949 a scris:
La data pensionarii anticipate partiale (pensie militara, 2004), am avut 27 ani si 6 luni vechime, din care 15 ani si 6 luni in civil si 12 ani in M.A.I. In aceste conditii pot considera sau nu ca am indeplinit stagiul complet de cotizare de 20 de ani prevazut la art. 4 alin (2) din HG 735 / 2010 ?

Interventie moderator Va rog ca, daca mai aveti intrebari, sa le postati in acest topic folosind butonul "raspunde". Multumesc!

In legatura cu intrebarea dvs. Nu are relevanta care este stagiul realizat in sistem militar. Stagiul de la art. 4, alin. (2) este utilizat strict pentru determinarea punctajului mediu anual. Nu trebuie sa fi realizat acest stagiu in sistemul militar, este suficient ca beneficiati de pensie militara anticipata partiala (care a devenit pensie pentru limita de varsta).

Altfel spus, nu exista nicio prevedere in sensul ca trebuie sa fi realizat stagiul complet prevazut la art. 4, alin. (2) din HG nr. 735/2010.

Ultima modificare: Miercuri, 29 Decembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie militara; stagiu complet de cotizare adimar52 adimar52 Ce inseamna stagiu complet de cotizare pe intelesul h.g.735/2010. (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor militare spinean spinean Buna ziua! Va multumesc,domnisoara Gabriela Pintea pentru raspunsurile promte si la obiect. As vrea sa va mai intreb daca prevederile Ordonantei de Guvern735 ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei militare ContSters149028 ContSters149028 Prevederi - [i] Hotararea nr. 257 din 20 martie 2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de ... (vezi toată discuția)