Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu bugetar 2011
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu bugetar 2011

Buna ziua, am o nelamuire cu privire la legea privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice. Nu stiu daca am inteles bine, salariile bugetarilor vor fi calculate la veniturile incasate de acestia in octombrie 2010? Daca da, ce salariu vor avea persoanele care in data de referinta (octombrie 2010) se aflau in crestere copil? Se va tine cont de venitul de care ar fi beneficiat daca ar fi fost la munca, sau de venitul incasat (de minus 60%).

Va multumesc anticipat,
Aryana

Buna ziua!
Bineinteles ca se va porni de la salariul pe care l-ar fi avut daca lucra la acea data (oct 2010) la care se va adauga majorarea de 15% .
Merci mult!:D
adrianmarin a scris:

la care se va adauga majorarea de 15% .

care majorare, de fapt, e o diminuare....daca stam sa ne gandim ca:
1. al 13-lea salariu, nu se mai acorda (1 salariu)
2. prima de vacanta, nu se mai acorda (1 salariu)
sa facem un mic calcul
fct. public, salariu in luna oct. 1.000 lei
majorat cu 15 % = 1150 lei.
12 luni x 1.150 lei = 13.800 lei, salariu brut anual.( din care se scad taxele si impozitele aferente si inerente)
per total, la salariul de 1.000 lei brut, vom castiga 1.800 lei (MARIREA)
acuma, bem o ceasca de apa rece, sa ne imbatam, si socotim
al 13-lea salariu - 1.000 lei
prima de vacanta- 1.000 lei
total - 2.000 lei, brut
nu s-au luat 2.000 lei si ni s-au dat 1.800 lei.( asta, numai la prima okire...nu mai vb de cei 25 % care ni s-au furat din buzunare)
si acum, dragii mei, vb. d-lui. prim-ministru Boc:
"vestea buna e ca bugetarii vor recupera 15 % din cei 25 %.... "
:)