avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... amenda administrativa pentru neplata pensiei de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

amenda administrativa pentru neplata pensiei de intretinere minor

in urma plangerii facute pentru neplata pensiei de intretinere,procurorul a decis prin ordonanta scoaterea de sub urmarirea penala a sotului si sanctionarea acestuia cu o amenda de 400 lei,motivand ca este la primul conflict cu legea si nu prezinta un pericol social si rolul preventiv poate fi asigurat prin aplicarea acestei amenzi administrative.nu pot executa acea ordonanta presedintiala pentru ca e vorba de un procent si nu se specifica in hotarare care este venitul paratului.iar mai nou..la dosarul aflat la parchet se afla o adeverinta cu veniturile paratului de la firma intermediara( prin care pleaca in voiaje),in care acestia spun ca "numitul...a beneficiat de o diurna la bordul navei dupa cum rezulta din contractele de ambarcare astfel" si sunt enumerate perioadele contractelor si suma totata a contractului.mentionez ca banii nu ii primea la bordul navei ci intrau intr-un cont bancar din tara si la bord primeau doar 200 euro.am tradus acel contract si nu exista nicaieri cuvantul diurna.exista salariu de baza,ore suplimentare,sambete,duminici si sarbatori legale.nu inteleg cum aceasta firma poate spune ca este diurna tot salariul din contract.daca este remunerat in valuta asta nu inseamna ca toata suma este diurna.in tara nu plateste taxe si impozite dar aceastea sunt platite pe teritoriul tarii unde isi desfasoara activitatea.(le plateste firma angajatoare) ar trebui sa chem in judecata aceasta firma intermediara care a dat acea adeverinta sau cum pot rezolva problema?
Cel mai recent răspuns: ContSters114133 , utilizator 09:51, 4 Ianuarie 2011
faceti o adresa scrisa catre firma angajatoare a paratului sa va indice exact suma de bani pe care acesta o primeste lunar. apoi pe baza raspunsului primit, deci facand dovada venitului lunar ale acestuia, cereti instantei sa stabileasca prin hotarare, cuantumul obligatie de plata catre dvs (sau copil). apoi pe baza hotararii, daca nu o executata de bunavoie,il puneti in executare silita.
In ceea ce priveste latura penala, daca timp de 2 luni consecutiv nu plateste pensia de intretinere asa cum a fost stabilita prin hotarare, aveti dreptul sa formulati plangere penala pentru neplata pensiei de intretinere.
Da, in cazul in care va repeta ,,isprava,, veti putea depune din nou plangere penala daca timp de 2 luni nu va achita pensia.
Trebuie sa insistati si pana la urma se va conforma legii...

avocat Claudiu Lascoschi
Idem: daca nu plateste timp de 2 luni pe motiv ca nu are serviciu, iar in hotarare scrie xx % din salariul net? Daca el nu va avea serviciu 10 ani de acum incolo? Va fi etern scutit de obligatia de plata? E un lucru stiut ca isi ascund veniturile!!
Numai bine!
vreau sa fac niste precizari.firma intermediara nu sta de vb cu mine,mi-au spus ca veniturile lui sunt confidentiale si le-au trimis doar politiei in urma adresei facute de acestia.in veniturile date de firma ,de fapt ,apare cuvantul diurna care in contract nu exista.firma de la sine putere,nu stiu in baza a ce...a decis ca aceste venituri de 2900 euro reprezinta diurna.ordonanta presedintiala spune ca trebuie sa plateasca de la data la care am introdus actiunea,25% din venitul net lunar.nu spune ca daca e diurna nu trebuie sa dea sau ca sa dea la min pe economie.nici nu s-a discutat atunci ca el naviga pe diurna,au fost de acord sa dea pensie asa cum a decis instanta,numai ca acest lucru nu se intampla.pe de alta parte,procurorul in ordonanta data ,spune ca sotul nu mi-a platit integral pensia de intretinere in favoarea minorei,asa cum a fost obligat de instanta de judecata,dar pentru ca e la primul conflict cu legea penala il sanctioneaza doar cu amenda.dar eu am facut plangerea si ptr nu a dat 2 luni consecutiv pensie si ptr ca nu da atat cat ar trebui.
Exista venituri care nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii, nici macar pentru pensia de intretinere. Nici nu trebuie specificat expres ca, daca e diurna nu trebuie sa dea. Conf. codului de procedura civila, diurna nu poate fi urmarita decat
pentru sumele platite in plus in acest sens.
Exista de asemena si o lista cu valoarea diurnei in functie de tara de destinatie. Pentru unele tari, diurna poate ajunge si pana la 130 euro / zi si nu intra in categoria veniturilor nete.
Din situatia prezentata de dv este foarte posibil ca cei 200 euro sa fie salariul de baza, iar diferenta pana la suma incasata sa fie reprezentata de diurna.

Alte discuții în legătură

Fals si uz de fals in legatura cu veniturile dintr-un proces penal abandon de familie din partea firmei intermediare ContSters114133 ContSters114133 am depus o plangere pentru neplata pensiei de intretinere minor la politie in iunie 2010 , a fost sanctionat de parchet cu amenda,am depus plagere la prim ... (vezi toată discuția)
Interpretare gresita a unor venituri la pensia de intretinere ContSters114133 ContSters114133 daca o firma de crewing trimite raspuns politiei( in vederea solutionarii unei plangeri ptr neplata pensiei de intretinere minor) ca invinuitul\" a beneficiat ... (vezi toată discuția)
Diurna si pensia de intretinere minor ContSters114133 ContSters114133 am tradus contractul de imbarcare al sotului meu si nu am gasit niciun cuvant care sa reprezinte aceasta diurna.in afara de salariu de baza,sambete,duminici si ... (vezi toată discuția)