Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fals si uz de fals in legatura cu veniturile dintr-un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fals si uz de fals in legatura cu veniturile dintr-un proces penal abandon de familie din partea firmei intermediare

am depus o plangere pentru neplata pensiei de intretinere minor la politie in iunie 2010 , a fost sanctionat de parchet cu amenda,am depus plagere la prim procuror,cercetarile au continuat la politie,intre timp am mai depus o plagere pentru ca plateste partial,cele doua plageri s-au comasat intr-un singur dosar care urmeaza sa fie trimis de parchet in instanta in maxim o saptamana.in timpul primei cercetari s-au cerut veniturile sotului de la firma intermediara(acesta fiind navigator).acestia au raspuns ca toata suma din contract este diurna si a atasat 4 contracte din acea perioada in asa fel incat acestea sa corespunda si cu raspunsul de la autoritatea navala.mentionez ca din acel moment sotul nu isi mai inregistra voiajele la ANR.ptr completarea cercetarii am cerut carnetul de marinar din care reieseau toate voiajele si am dus si o copie dintr-un alt proces in care avocata lui spunea ca el este plecat in voiaj pe mare.carnetul a fost depus la dosar si rezulta ca a mai avut un contract pe care firma nu l-a dat politiei desi raspunsul lor a fost dupa efectuarea acestui contract.politia a cerut din nou raspuns in legatura cu veniturile sotului,iar acestia de data asta au raspuns ca "a beneficiat de un salariu de baza la bordul navei in valoare de 611 euro ".desi suma totala a salariului incasat este de 2900 euro,iar acel contract nu a fost mentionat nici de aceasta data si nu au mai atasat nici contractele spunand ca el nu este salariatul firmei si ca firma nu este de acord cu acest lucru,motiv ptr care politia i-a cerut sotului sa depuna contractele la dosar.firma intermediara a fost intrebata de 4 ori de politie despre aceste venituri si mereu raspundeau ca nu este salariatul lor si deabia dupa ce s-au vazut din carnet ambarcarile respective au trimis si ei acest raspuns.cum poate fi sanctionata aceasta firma ptr faptul ca a dat raspunsuri diferite si dupa foarte multe insistente din partea politiei si ptr ca a incercat sa ascunda anumite venituri?mentionez ca veniturile sotului sunt realizate in afara tarii...acesta in tara neavand vreun venit.
Chiar mi-as dori si eu foarte mult sa raspunda cineva cum e posibil ca firma sa spuna ca tot venitul e diurna, sa nu dea tot venitul si pe deasupra sa mai spuna si ca nu e angajatul lor .De ce se cred oare navigatorii mai presus de lege si daca ai ghinionul sa ai un proces cu un asemenea om, cu care ai avut ghinionul sa faci niste copii, la tot pasul te lovesti de oameni care s-au lasat mituiti. Cel putin asta este impresia mea!
Va rog, poate cineva sa raspunda la mesajul dat de dna desirelia, fiindca prin aceasta situatie trec foarte multe mame , care din pacate renunta la drepturile copiilor considerand ca e o lupta cu morile de vant!
in primul raspuns firma a spus ca 2900 euro pe luna reprezinta diurna la bordul navei conform contractelor pe care l-ea si atasat....desi in contractul tradus nu apare nicaieri cuvantul diurna si nici vreun alt cuvant care sa insemne niste bani personali.atunci au atasat si contractele ,iar acum in al doilea raspuns au spus cu totul altceva si nu au mai avut voie sa ataseze contractele motivand ca el nu este salariatul lor.desi pe contracte apare ca aceasta firma din romania semneaza in numele si pentru angajatorul X.(care este din alta tara).am motive suficiente ptr a face o plangere la parchet impotriva acestei firme si ptr a deschide un proces civil?
Sunt convinsa ca vor raspunde cel putin cativa dintre avocatii activi de pe acest forum si in aceasta problema!