Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

pe data de 20.12.2010 mi-a venit comunicarea ,prin comun acord,si in ea scrie .........cu drept de apel in 30 zile de la comunicare cu privire la cererea privind revenirea la numele anterior.pronuntata azi in sedinta publica,azi,26.11.2010....va rog sa-mi spuneti ce pot face ca sa rezolv mai repede? Multumesc! Alina.
termenul de apel este prevazut de lege si nu poate fi modificat.
Exista o varianta sa " scapati" de termenul de 30 de zile de apel, insa aveti nevoie si de fostul sot.
Astfel, este necesar ca fiecare dintre dvs. sa formuleze o cerere adresata presedintelui instantei prin care sa solicitati sa se ia act ca intelegeti sa nu formulati apel impotriva sentintei pronuntate.
Aceasta cerere se depune personal de catre parte si este insotita de o copie a cartii de identitate.
Dupa ce veti formula aceastra cerere, puteti formula cererea de legalizare a sentintei pronuntate anexand taxa de timbru de 2.00 lei, timbru jud. de 0,15 lei si sentinta a carei legalizare se solicita si problema este rezolvata.;)