Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotarare de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotarare de divort

am o hotarare de divort data de instanta prin acre precizeaza unele lucruir la sfarsit spuen cu apel in 30 de zile ..

Zilele aceste am avut nevoie de aceasta hotatare la un serviciu al autoritatilor germane unde mi-au spus sa aduc un act unde sa scrie ca nu sa facut recurs in termenul dat de instanta ....

Cum pot face asta unde sa ma adresez
Umreaza sa soliciati de la grefa judecatoriei care a pronuntta hotarirea legalizarea acesteia cu mentiunea definitiva si irevocabila prin nedeclarea recusrului
Hotararea de divort este atacabila cu apel in 30 de zile de la data comunicarii.
Daca termenul de apel a expirat si nici una dintre parti nu a formulat apel, puteti solicita instantei legalizarea sentintei cu mentiunea "definitiva si irevocabila".
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-sentinta a carei legalizare se solicita.