Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Dupa cite zile trimit de obicei dupa terminarea divortului deciziile sau sentinta judecatoreasca? Nu stiu cum se zice corect la hartia ,dovada cu care pot dovedi ca sant divortata.
Depinde de la instanta la instanta.. Ca raspuns dupa ce se motiveaza si se redacteaza hotararea.=D>

In principiu hotararile in dosarele civile se redacteaza in 30 de zile de la pronuntare, insa acest termen poate fi depasit.
Dupa redactarea hotararii veti primi hotararea la domiciliu iar de la data comunicarii va curge termenul de apel de 30 de zile.
Daca nu se declara apel de nici una dintre parti puteti legaliza hotararea.

Termenul de redactare al hotararilor civile este de 30 de zile de la pronuntare.
Dupa redactare sentinta se comunica partilor, iar de la data comunicarii curge termenul de apel de 30 de zile.
Daca nici una dintre parti nu declara apel in termenul mai sus aratat, puteti solicita legalizarea sentintei cu mentiunea "definitiva si irevocabila".
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-sentinta a carei legalizare se solicita.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat