Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotararea de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotararea de divort

buna seara, am o intrebare in legatura cu hotararea de divort, am divortat pe data de 19.oct, si as vrea sa stiu cu aporximatie cand o sa ajunga hotararea de divort, si cat dureaza legalizarea ei, multumesc
Poate dura si 6 luni pana sa va fie redactata si comunicata hotararea.
Incercati sa vorbiti cu avocatul sa faca demersurile pentru a se putea face legalizarea hotararii mai rapid.
Dupa ce vine comunicarea hotarari, va trebui sa mai treaca un termen de 30 de zile sa expire termenul de atacare a ei. In cazul in care nu se ataca hotararea, atunci veti putea face legalizarea.
Hotararile civile se motiveaza in cel mult 30 de zile de la pronuntare.
In situatia in care acest termen va fi depasit, aveti posibilitatea sa formulati o cerere de urgentare a redactarii hotararii.
Dupa ce hotararea va fi motivata , ea se va comunica partilor, iar de la data comunicarii va curge termenul de apel de 30 de zile.
Dupa expirarea termenului de apel, daca nu se formuleaza apel, puteti solicita instantei legalizarea hotararii.
adica dupa o luna dupa ce am ni sa comunicat ni se va redacta hotararea, si apoi cat va dura legalizarea?
Nu, dvs. primiti hotararea redactata/motivata.
Termenul de apel este de 30 de zile de la comunicarea hotarararii.
Apelul este prima cale de atac a sentintei de divort.
In masura in care hotararea nu va fi atacata cu apel, dupa expirarea termenului, puteti solicita legalizarea hotararii.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
- cerere adresata presedintelui instantei,
- taxa de timbru de 2.00 lei,
- timbru jud. de 0,15 lei,
- hotararea a carei legalizare se solicita.
Hotararea legalizata se elibereaza de obicei dupa 3 zile de la data depunerii cererii de legalizare.