Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare de divort

buna seara
azi am fost sa imi ridic hotararea definitiva si irevocabila ,nu mi au putut-o da pt ca nu au gasit un document la dosar
am vb la arhiva si mi sa spus ca hotararea definitiva mi-o vor trim prin posta,eu nu locuiesc in orasul unde sa judecat dosarul
intrebarea este se poate trim prin posta,hotararea definitiva si irevocabila
bineinteles la adresa pe care ati indicat-o in actiune sau pe care ati invederat-o instantei,probabil ca nu s-a redactat inca
Da dupa redactare in mod cert vi se va comunica la domiciliu sentinta de divort.
Hotararile civile se redacteaza in termen de 30 de zile de la pronuntare, iar dupa redactare se comunica partilor.
De la data comunicarii va curge termenul de apel de 30 de zile.
Dupa expirarea termenului de apel, daca nici una dintre parti nu declara apel, puteti solicita instantei legalizarea hotararii.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-taxa de timbru de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.
Cererea se depune personal si se ridica personal.
am fost la judecatorie pt ca deja treb sa primesc ac hotarare definitiva ,am putut sta o zi si am rugat ca in secunda in care se va gasi acel act lipsa sa mi se trim hotararea prin posta
intrebarea este se poate acest lucru