avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legalizare Hotarare divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legalizare Hotarare divort

Buna seara,

As dori sa ma indrumati, care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac , dupa ce voi primi hotararea de divort ,unde trebuie sa merg , daca trebuie legalizata.( am divortat de curand si nu am avut un avocat)
Sentinta de divort este atacabila cu apel in 30 de zile de la data comunicarii.
Daca nici una dintre parti nu va declara apel in termenul mai sus aratat, puteti solicita legalizarea sentintei.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-sentinta a carei legalizare se solicita.
MUltumesc
Exista un model tip de formulare a cererii?
Nu, este o cerere prin care se solicita simplu legalizarea sent. x cu nr. x pronuntata de judecatoria x la data x in dosarul cu nr. x. al judecatoriei x
Cãtre ,
Judecatoria / Tribunalul/ Curtea de Apel ........

Subsemnatul __________ domiciliat in ________ in calitate de ___________
in dosar nr. _____________ al Judecãtoriei Sf. Gheorghe, prin prezenta solicit eliberarea unor copii legalizate cu menţiunea cã sunt definitive si irevocabile si investirea cu formula executorie a urmãtoarelor hotãrâri judecãtoreşti:
Sentinţa civ/pen nr. _________ din ________ pronunţatã de Judecãtoria ....... in dosar civ/pen nr: _________________.
Decizia civ/pen nr. __________ din ________ pronunţatã de Tribunalul .......
Decizia civ/pen nr. __________ din ________ pronunţatã de Curtea de Apel.......

Anexez:
- taxã judiciarã de timbru de ____ lei;
- timbru judiciar de ____ lei.

Data __________ Semnãtura____________

Domunului
Presedinte al Judecatoriei/Tribunalului /Curtii de Apel .................................
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalizare hotarare judcatoreasca ContSters159553 ContSters159553 buna ziua, au trecut cele 30 zile de la primirea hotararii judecatoresti .va rog sa-mi spuneti si mie cum procedez pentru legalizarea acesteia, ce taxe ... (vezi toată discuția)
Investire sentinta cu mentiunea ''definitiva si irevocabila'' sorana_g sorana_g Buna ziua, cum procedez ca sa obtin de la Judecatorie o sentinta cu mentiunea definitiva si irevocabila ? imi puteti oferi un model de astfel de cerere ? ... (vezi toată discuția)
Cerere legalizare iancu123 iancu123 as dori un model de cerere de legalizare a unei sentinte emise de judecatorie. (vezi toată discuția)