Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... LEGALIZARE HOTARARE JUDECATOREASCA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

LEGALIZARE HOTARARE JUDECATOREASCA

S-A INCHEIAT DIVORTUL IN 10 MARTIE 2011, EU ACTUALMENTE LOCUIESC IN ITALIA, DAR DIVORTUL S-A INCHEIAT IN ROMANIA! POT LEGALIZA HOTARAREA JUDECATOREASCA LA CONSULATUL SAU AMBASADA ROMANA DIN ITALIA(ROMA)?
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Nu,hotararea de divort se poate legaliza numai de catre instanta care a pronuntat-o.
Pe de alta parte, hotararea se poate legaliza dupa expirarea termenul de apel de 30 de zile, termen care curge de la comunicarea hotararii daca niciuna dintre parti nu a formulat apel.
Pentru legalizare aveti nevoie de:
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.