Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

buna seara, as dori si eu niste sfaturi,situatia este dificila, dar am sa incerc sa o prezint cat mai simplu

-vor divortat de comun acord, inaintand si actiunea de partaj

-la partaj au ajuns la un acord ( tata renunta la tot,pastrand doar dreptul de uzufruct)

problema este ca
:- una din proprietati este in strainatate ( imprumutul facut in strainatate pentru acesta nu este platit in totalitate,) cum se calculeaza taxa de timbru daca mama isi asuma restu imprumutului si tata nu are nici o pretentie asupra imobilului. apartamentul avand mai putin de 3 ani de cand a fost cumparat.

- care este cea forma cea mai buna de partaj, avand in vedere ca acestia s-au inteles, iar tata renunta la tot.

am citit foarte multe articole dar nu am ajuns la nici o concluzie#-o:(

in instanta , taxa de timbru e de 3 % din valoarea bunurilor. nu conteaza ca un imobil e achizitionat prin credit. cred ca e mai ieftin sa faca partajul la notar.
daca tatal e coplatitor la banca din strainatate, ar fi bine sa obtineti un acord din partea bancii, ca mama sa plateasca singura ratele. daca mama isi asuma plata ratelor prin declaratie la notar sau in instanta, banca nu e obligata sa tina cont de acestea
va multumesc, deci oricum s-ar intelege acestia platesc taxa de timbru asupra valori apartamentelor? cel din romania este platit integral dar cel din strainatate inca nu...
tata nu asteapta nici un fel de despagubire de la mama.... doar sa pastreze dreptul de uzufruct
akantha, utilizator
da. intrebati si la notar cat costa.
ata nu asteapta nici un fel de despagubire materiala de la mama.... doar sa pastreze dreptul de uzufruct

valoarea totala a apartamentelor este:

Romania- 55 000 e
Strainatate 55 000 e acesta are mai putin de 3 ani de cand este cumparat).

Partajul pentru apartamentul din strainatate se poate face doar daca accepta banca ca mama sa ramana cu rata?

Care este cel mai avantajos mod de a face partajul in cazul lor?

Va multumesc,
akantha, utilizator