avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

BUna ziua

Mama lucreaza din 1978, cand se poate pensiona la ce varsta.


MUltumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:22, 8 Ianuarie 2011
Precizati data nasterii mamei dvs., cati ani/luni a lucrat in total si ce perioada din acestia (ani/luni) a lucrat in conditii deosebie/speciale de munca.
Este nascuta in data de 17 septembrie 1954, a lucrat in invatamant din 1978 pana in 2005, unde a avut dat gradul 2, iar din 2005 pana in prezent lucreaza al un laborator.

Nu a avut intreruperi pe cartea de munca din 1978 pana in prezent.

Daca dumneaiei a facut facultatea aceasta este recunoscuta ca vechime la pensie?

Multumesc.
Se poate pensiona la varsta de 59/11,.in iulie 2014,cu un stagiu de cotizare de 29/8 pe care il are realizat chiar depasit.Daca a facut facultatea la zi se recunoaste ca vechimea la pensie (stagiul de cotizare prin asimilare) O seara buna.
1. Fiind nascuta in septembrie 1954, potrivit Legii 263/2010 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 10 luni cu un stagiu complet de cotizare de 29 de ani si 8 luni.
2. Potrivit art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997 (Statutul personalului didactic), "personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii."
3. Asadar mama dvs. se poate pensiona de limita de varsta la 56 de ani si 10 luni, adica in iulie 2011 (sub rezerva ca se mentine prevederea din Legea 128/1997 - eu nu stiu sa se fi abrogat).
4. Perioada cat a urmat cursurile facultatii constituie perioada asimilata stagiului de cotizare.
Ultima modificare: Joi, 30 Decembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Art.127 alin.3 si art.130 din leg.128/1997 au fost abrogate de Leg.263/2010. O seara buna in continuare.

Alte discuții în legătură

Calcul pensie anticipata partiala silverlining silverlining Calculul pensiei anticipate partial .....se face lunar, adica aceasta creste in fiecare luna, sau se stabileste o data-la iesirea la pensie anticipata partial ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie Vasile_1962 Vasile_1962 Sunt nascut la 21 iulie 1962, am o vechime de 27,8 luni grupa unu apoi conditii speciale cu un venit mediu brut de 900 mil anual! As putea afla cu aproximatie ... (vezi toată discuția)
Calculul punctului de pensie pentru perioade asimilate stagiului de cotizare sorineldobre sorineldobre Cf. legii 263/2010 perioadele asimilate la contributie la pensie se calculeaza luand ca baza de calcul o anumita suma. In cazul meu perioadele asimilate sunt ... (vezi toată discuția)