Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil

Buna ziua...sa icep cu problema mea: am 17 ani si acum 2 sapt am nascut un baietel...cand am aflat k sunt insarcinata am hotarat sa dau copilul sprea adoptie din diverse motive...am gasit o fam care isi dorea un copil am tinut legatura iar knd mititelul s-a nascut fam a venit la spital iar acel domn a recunoscut copilul k fiind al lui copilul ii poarta numele iar el este trecut la tata iar eu la mama...vreau sa imi iau copilul inapoi pt k nu pot trai fara el dar este posibil sa se faca alt certificat in care sa fiu trecuta doar eu iar baiatul sa imi poarte numele sau sa poarte numele tatalui sau biologic care a aflat abea acum???va rog ast un raspuns#-o:((
se poate contesta recunosterea in instanta, de dvs sau tatal biologic
felicitari ca te-ai razgandit! tatal biologic al copilului poate in instanta sa promoveze o actiune de tagada a paternitatii in ceea ce il priveste pe tatal din certificatul copilului.
@athe, iar faci o ciorba din actiunile reglementate in dreptul familiei.
Ce treaba are tagada cu situatia din speta!? A spus cumva femeia ca era maritata? Daca ar fi fost maritata, atunci nici n-ar fi putut un alt barbat sa faca recunoasterea.

Art. 58. - Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi CONTESTATA de orice persoană interesată. (c. fam).

Contestarea recunoasterii de paternitate... asa se cheama actiunea ce trebuie promovata.