Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca cu timp partial

Se poate angaja o peroana la mai multe societati cu contract de munca cu timp partial ? Exista o limita maxima a numarului de ore lucrate in total la mai multe societati ?
Va multumesc .
Un contract de munca cu timp partial nu poate avea o durata de 40 de ore pe saptamana, ci inferioara acestei cifre. Puteti incheia contracte diferite, la angajatori diferiti, atat vreme cat nu incalcati alte norme legislative .
Sorin Farcas, Consilier juridic
1. Codul muncii spune:
Art. 35 - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.
(3) Salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

2. Puteti sa aveti cate CIM puteti duce, cu timp normal sau partial, legea nu limiteaza.
tampau gabriela a scris:

Se poate angaja o peroana la mai multe societati cu contract de munca cu timp partial ? Exista o limita maxima a numarului de ore lucrate in total la mai multe societati ?
Va multumesc .

Da, se poate angaja o persoana cu mai multe c.i.m. (in acest sens, se exprima art.35 C.mun) ... nu exista o limitare a numarului de ore lucrate la mai multe societati.