Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua contracte de munca

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca este legal sa angajez o persoana cu timp de lucru 6 ore/zi, daca aceasta persoana are deja contract de munca , perioada nedeterminata , 8 ore/zi, la o alta societate ?

Multumesc mult pentru raspuns.
Sa aveti o zi buna !
Da, este legal. Legiuitorul nu ne limiteaza la un anumit numar de contracte de munca pe care le putem incheia iar daca dvs, ca si angajator considerati ca persoana respectiva poate avea randament stiind ca mai lucreaza si in alta parte, este in regula.
Angajatul va trebui sa va declare in scris functia pe care o considera de baza.

Art 35, Codul muncii:
"Art. 35. - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte ndividuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute
incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.
(3) Salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul
unde exercită funcţia pe care o consideră de bază."
gabi1 a scris:

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca este legal sa angajez o persoana cu timp de lucru 6 ore/zi, daca aceasta persoana are deja contract de munca , perioada nedeterminata , 8 ore/zi, la o alta societate ?

Multumesc mult pentru raspuns.
Sa aveti o zi buna !

Este admisibil cumulul de funcţii la acelaşi angajator sau la angajatori diferiti, atât în sectorul public, cât şi în sectorul privat. Salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru ambele raspunsuri.
Sa va mearga bine !