Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contracte individuale de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contracte individuale de munca

un salariat cu CIM pe durata nedeterminata,norma intreaga 8 ore/zi,la o societate cu capital de stat poate sa lucreze cu CIM norma intreaga si la o alta societate tot cu capital de stat?
Art. 35. - Cumulul de functii C.Mun.

(1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevatzute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
(3) Salariatii care cumuleaza mai multe functii sunt obligati sa declare fiecarui angajator locul unde exercita functia pe care o considera de baza.
ContSters213050, utilizator
Nu prea cred ca puteti lucra 16 ore pe zi, cel mai probabil unul dintre contracte este fictiv; avand in vedere ca este vorba despre societati de stat, este posibil sa aveti probleme.
alin 3 e abrogat
petra bara a scris:

un salariat cu CIM pe durata nedeterminata,norma intreaga 8 ore/zi,la o societate cu capital de stat poate sa lucreze cu CIM norma intreaga si la o alta societate tot cu capital de stat?

Legea ii da dreptul sa cumuleze mai multe functii in baza a mai multor c.i.m. ...