Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O persoana fizica poate sa-si plateasca singura ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O persoana fizica poate sa-si plateasca singura contributia la stat in asa fel incat dupa 12 luni sa primeasca indemnizatia pentru CCC?

Sotia mea a lucrat cu carte de munca pana in luna septembrie 2010 cand in urma unei restructurari a fost concediata. In luna decembrie 2010 a ramas insarcinata si actualmente nu are loc de munca.
Pot in vreun fel sa achit eu personal cotizatia la stat pe lunile octombrie, noiembrie, decembrie-2010 si daca nu isi gaseste loc de munca, in continuare pana la nasterea copilului astfel ca sotia sa beneficieze de indemnizatia de crestere a copilului?
Daca a fost concediata, nu a beneficiat de somaj?
Altfel, legea nu va permite nici prin asimilare intregirea perioadei necesare obtinerii indemnizatiei.
Pentru a beneficia de indemnizatie trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Obtinerea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de plata contributiilor la fonduri ci numai de obtinerea de venituri impozabile (venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole) sau de existenta unor perioade asimilate obtinerii de astfel de venituri).