Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren ( ne)nationalizat , succesiune dupa 62 de ani !?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren ( ne)nationalizat , succesiune dupa 62 de ani !?

Am aflat in mod intimplator ca un teren cumparat de tatal meu in 1936 nu a fost nationalizat, si este inregistrat la
Cartea Funciara pe numele lui. SURPRIZA A FOST TOTALA (PENTRUCA EU ERAM CONVISA CA ACEST TEREN
A FOST NATIONALIZAT DUPA RAZBOI !)

Tatal meu a murit in 1946 iar eu, singura lui mostenitoare traiesc de foarte mult timp in Germania.

Fiind la o virsta inaintata doresc pe aceasta cale sä obtin informatii desprs posibilitatea de a odtine succesiunea.
Imi este neclar dupa 62 de ani cum se poate desfäsura succesunea, ce cheltuielii de impozit ar fi posibile!
Bauer
ContSters24224, utilizator
Asta nu inseamna ca respectivul terenul este liber.
Ce stiti de situatia acestuia?
informatiile mele sint foarte recente-si incomplete- totul a pornit cu o scrisoare a unei familii din USA, al carui tata
a cumparat concomitent cu tatal meu terenul de linga terenul "nostru",si care se ocupa de mai mult tiimp de recuperarea terenurilori llor. Cu aceasta ocazie au descoperit (intimpelator) cä ternul este inregistrat pe numele tatalui meu. Dupa
spusele lor terenul este liiber(?). Avocata lor s-a oferit sa ne procure extrasul de cartea funciara-eu nici nu
stiu unde exact se afla ternul respectiv.
Hmmm. Asta arata ca sunt foarte interesati si de terenul dvs.
Mai bine va angajati la randul dvs. un avocat care sa va procure informatii despre acel teren.
Si mai ales sa discute cu cei care au descoperit "intamplator" ca terenul este inregistrat pe numele tatalui dvs.
Text rectificat-
Problema mea este ca intradevar nu am nici o tangenta cu Romania (sint peste 80 de ani) si nu am fost acolo de 30 de ani.
Tot ce a ramas acolo mi s-a parut pierdut definitiv si fara nici o speranta de recuperare.Ternul respectiv eram convinsa
ca a fost nationalizat si nu am urmarit destinull ei.Daca intradevar este pe numele tatalui se va pune probabil problema
taxelor fiscale(pe 60 de ani) pe care le datoresc Statului Roman, cheltuieli a cäror dimesiuni nu le cunosc, si de care ma tem.Oare cum se calculeaza(sint cca. 1000 m2 in zona foarte cautata in V. Prahovei!)
ContSters24224, utilizator
Ohooo!
Inteleg interesul brusc pentru acel teren.
Luati legatura cu un avocat, altul decat cel care are tangente cu eventualii vecini.
N-o sa platiti taxe de acum 60 de ani.