Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procedura recuperare cheltuieli de judecata pentru ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procedura recuperare cheltuieli de judecata pentru societati comerciale

Buna ziua.
In urma unui proces intre doua SRL-uri, cel care a castigat procesul a primit Hotararea Definitiva si Irevocabila a Instantei de Judecata si plata cheltuielilor de judecata.
Pentru recuperarea cheltuielilor trebuie urmata o procedura si va rog sa ma indrumati daca se poate.

Multumiri anticipate pentru indrumare.
Investiti hotararea cu formula executorie si adresati-va unui executor judecatoresc pentru declansarea procedurii de executare silita in vederea recuperarii cheltuielilor de judecata.
Multumesc pentru raspuns.
Hotararea Definitiva si Irevocabila a Instantei de Judecata a fost investita cu formula executorie.
As fi curios sa aflu pasii ce trebuie urmati in cazul in care initiem noi actiunea fara un executor judecatoresc, daca este posibil.
Adica alti bani, alta distractie! Si poate merge sa o rezolvam direct.
In speta cel ce trebuie sa plateasca este RCS-RDS.
Puteti incerca recuperarea pe cale amiabila prin negociere cu debitorul.
In cazul in care aceasta nu da rezultate, recuperarea se poate face numai prin intermediul executorului judecaoresc.
In privinta cheltuielilor pe care le veti face pentru executare silita - onorariu executor, taxe judiciare - acestea vor fi recuperate de catre dvs in cadrul procedurii de executare silita
Da, le puteti face o notificare prin care sa le dati un termen in care sa achita suma de bani datorata.
Daca nu o va achita de bunavoie nu aveti alta cale decat sa va adresati unui executor judecatoresc.

avocat Claudiu Lascoschi
Incercati o rezolvare amiabila. Daca nu merge asa, doar printr-un executor veti putea recupera debitul. Dumneavoastra veti achita doar un avans la deschiderea dosarului de executare, pe baza cererii pe care o faceti catre Biroul executorului judecatoresc (avans care vi se va restitui). Toate cheltuielile de executare revin debitorului. Trebuie doar sa aveti grija ca executorul sa-si faca treaba, fara tergiversari inutile.
Succes!