avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie nou nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie nou nascut

Daca am nascut pe 1 iulie2010 mai beneficiez de alocatie nou nascut? De la primarie pana acum mi-au spus ca nu o sa mai beneficiez de trusoul de nou nascut iar acum imi spun ca nici de aceasta alocatie nu mai beneficiez. Stie cineva daca chiar asa este?
Cel mai recent răspuns: jvictor , utilizator 22:58, 3 Septembrie 2012
nu mai beneficezi de trusou si prima de nastere. alocatia este lunara, in valoare de 200 lei, pana la implinirea virstei de 2 ani, dupa care devine 42 lei. restul de 600 sau maxim 3400 lei - raportat la salariu tau, pana la 2 ani.
de asemenea, prin contractul colectiv de munca la nivel national valabil 2007-2010 (cand s-a nascut copilul) aveti dreptul la un salariu mediu pe unitate de la locul tau de munca.
Buna ziua,
daca am nascut in luna ianuarie 2011 beneficiez de:
- alocatia nou nascuti de 200 lei, lunar, pana la implinirea varstei de 2 ani
- indemnizatia de crestere a copilului: 1 an cu plafon maxim de 3400 lei sau 2 ani cu plafon maxim de 1200 lei
- salariu mediu pe unitate (se mai aplica si conform noului CCM din 2011?)
- trusou si prima de nastere (din 2011 se primesc din nou?)

va multumesc anticipat pentru informatii!
Beneficiati de tot ce ati spus dvs., mai putin de trusou si de prima de nastere.
Va multumesc!
Conform carui articol din noul CCM beneficiez de salariu mediu pe unitate?
1. Nu exista un nou CCMUNN pentru ca nu a fost inregistrat la Ministerul Muncii.
2. Se aplica tot CCMUNN pe anii 2007-2010 (care se prelungeste cu cel mult 12 luni pana apare altul), art.51, lit.c).

Alte discuții în legătură

Alocatie nou nascut my angel my angel Am nascut acum doua luni si as dori sa aflu daca beneficiez de alocatie pt nou nascut,precizez ca beneficiez de alocatie de stat si de indemnizatie. (vezi toată discuția)
Beneficii dupa nastere aba1011 aba1011 Buna ziua din nou la toata lumea.Am o singura intrebare daca ma puteti lamuri.Dupa nastere ce beneficii banesti primeste mama si de la cine.Am auzit ceva de un ... (vezi toată discuția)
Alocatie nou-nascut mateimatei mateimatei Cat este alocatia pentru un nou-nascut si in cat timp se acorda? (vezi toată discuția)